Nejlepší datové tarify 2024 – srovnání (mobilní internet)


Výběr redakce

Neomezená data za skvělou cenu pro ty, co neřeší rychlost

Orientační cena: 599 Kč


Extra rychlé připojení

Ultra rychlý internet bez limitů pro náročné

Orientační cena: 1 099 Kč


TOP pro mladé

Dostatečné množství dat o rychlosti 5G Max pro mladé

Orientační cena: 549 Kč


Jen data

Chcete-li slušnou dávku dat za skvělou cenu bez závazku

Orientační cena: 389 Kč
Datové Tarify

Telefony dnes už dávno neslouží pouze pro hovory, ale jsou zdrojem mnoha druhů zábavy od her přes sociální sítě až po videa, a pro spoustu z nás také důležitým pracovním nástrojem. To vše si žádá obrovskou spotřebu dat a tedy nutnost mít tarif, který našim nárokům na používání telefonu vyhoví. Operátoři se poptávce zákazníků přizpůsobují a nabízejí tarify s velkou porcí dat nebo rovnou data neomezená. Jak se v nich vyznat a které datové tarify jsou nejlepší?

Neomezená data zní na první pohled úžasně lákavě – nemáte žádné limity a nemusíte se nijak omezovat ve využívání služeb. V dnešní době, kdy i průměrné používání mobilu může spotřebovat pěkných pár GB dat, je to jistě skvělá zpráva, o pravidelném stahování videí, sledování filmů, hraní online her, živých přenosech a video konferencích ani nemluvě. Má to ovšem háček, respektive dva. Za prvé v zahraničí se s neomezeným čerpáním rozlučte, za druhé záleží také na rychlosti přenosu dat – ne každý neomezený tarif vám nabídne rychlost odpovídající vašim potřebám a v takovém případě je vám k ničemu.U hovorů a SMS zase může „neomezeně“ platit pouze v síti operátora.

Před každou objednávkou vámi vybraného tarifu se tak důkladně seznamte s podmínkami a kompletním ceníkem služeb.

Rychlost připojení se uvádí v kilobitech (kbit/s, kb/s) nebo megabitech (Mbit/s, Mb/s) za sekundu, případně v kilobajtech (kB/s) nebo megabajtech (MB/s) za sekundu. Důležitá je především pro ty, kteří telefon využívají pro videohovory, sledování filmů, stahování, nahrávání, zálohování na cloudová úložiště a všechny další činnosti, které si žádají velký objem dat – a u kterých nechcete přijít o nervy z ustavičného zasekávání či pomalého načítání.

Jak zvolit správnou rychlost? V závislosti na činnosti:

  • 256 kbit/s: Nenáročný uživatel, občasné prohlížení jednoduchých webových stránek, posílání e-mailů bez velkých příloh.
  • 600 kbit/s: Středně náročný uživatel, aktivní používání sociálních sítí, videohovory.
  • 3 Mbit/s: Náročný uživatel, sledování on-line videí v HD, stahování, nahrávání a práce s velkými objemy dat.

Pro přesnější výpočty lze využít datové kalkulačky dostupné na internetu.

Při cestách do zahraničí se podmínky liší dle toho, zda jste v EU (+ další státy, které nejsou členy, ale operátoři je do této kategorie zahrnují, například Velká Británie či Švýcarsko) nebo mimo ni.

Cestujete-li v rámci EU a máte zakoupený určitý objem dat, máte nárok na jejich využití ve stejné výši jako v ČR. Pokud však máte mobilní data za velice nízkou jednotkovou cenu, může váš operátor uplatnit tzv. datový limit pro přiměřené využívání. Ten se odvozuje z ceny ve smlouvě a může být nižší než objem dat, na který máte nárok v ČR: Operátor vás o této skutečnosti musí informovat a musí vás také upozornit, když se budete blížit vyčerpání limitu.

Cestujete-li v rámci EU a máte neomezená data, operátor je povinen vám poskytnout velký objem dat – nikoli neomezený. Cena se opět odvíjí od ceny vašeho tarifu a operátor vás musí předem informovat o tom, kolik dat budete mít v zahraniční k dispozici a jaké jsou poplatky za překročení limitu.

Jedete-li mimo EU, můžete si koupit balíček dat do zahraničí od vašeho operátora. V drtivé většině případů je však cena dat velice drahá a více se vám vyplatí koupit si SIM kartu v dané zemi.

Abyste za data v zahraničí neutratili astronomické částky, umožňují někteří operátoři nastavit datový limit na roaming, kde si sami nastavíte maximální útratu. Pokud nejste v zahraničí pracovně, nejlepší je mobilní data vypnout, užít si čas strávený venku a fotky na instagram nahrát na hotelové Wi-Fi.

Neomezená data za skvělou cenu pro ty, co neřeší rychlost

Neomezený internet a k tomu neomezené volání a SMS za velice nízkou cenu vyhoví všem těm, kteří se nechtějí omezovat ve spotřebě a zároveň nepotřebují vysokou rychlost připojení. Rychlost připojení je totiž pouze 2 Mb/s, což znamená nedostatečné na videohovory, sledování filmů, hraní her nebo velké přenosy dat.

Pokud byste chtěli vyzkoušet internet vyšší rychlosti (5G síť), můžete tak učinit 3× na 24 hodin přes samoobsluhu Můj Vodafone.

Nechcete-li se omezovat v množství dat ani jejich rychlosti, je pro vás výhodnější nabídka tarifů Neomezený Super (799 Kč) či Premium (1 199 Kč) nebo Neo Bronzový od O2 (1 099 Kč).

OperátorVodafone
DataNeomezeně
VoláníNeomezeně
SMSNeomezeně

Orientační cena: 599 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Ultra rychlý internet bez limitů pro náročné

Tarif Neo Bronzový od O2 cílí na ty, kteří se nechtějí při používání telefonu omezovat rychlostí ani objemem dat. V České republice si můžete užívat neomezená data rychlostí 20 Mb/s, díky které můžete sledovat filmy online, volat přes videohovory, stahovat hudbu, hrát hry nebo přenášet velké objemy dat na cloudová úložiště. Mimo ČR v rámci EU dostanete slušných 35 GB dat. Kromě neomezených dat nabízí tarif také neomezené volání a SMS.

Cena 1 099 Kč platí při uzavření smlouvy na 24 měsíců, pokud byste se nechtěli vázat, zaplatíte za tarif 150 Kč měsíčně navíc. Tarif lze zlevnit nákupem dalších služeb od O2.

Pokud byste chtěli ještě rychlejší internet, mohlo by se vám vyplatit připlatit 200 Kč za tarif Neo Stříbrný. Jestliže by vám naopak stačila nižší rychlost, můžete mít za 899 Kč tarif Neo Modrý, případně, pokud je pro vás rychlost opravdu nepodstatná, Neomezený Basic za 599 Kč od Vodafone.

OperátorO2
DataNeomezeně
VoláníNeomezeně
SMSNeomezeně

Orientační cena: 1 099 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Dostatečné množství dat o rychlosti 5G Max pro mladé

Nabídka You 20 GB cílí na mladé, kteří k aktivnímu využívání sociální sítích, poslouchání hudby a sledování videí potřebují velice rychlá data, kterých zároveň nepotřebují tolik, že by se jim vyplatil neomezený internet. Rychlost 5G Max dosahuje na některých místech rychlosti až 600 Mb/s, která umožňuje přehrávání videí v nejvyšší možné kvalitě UHD 4K.

Co se týče poměru nabízených služeb (volání a SMS jsou také neomezené) a ceny, jedná se o vynikající nabídku, kterou by určitě využili nejen mladí, to však není možné – věkový limit je 26 let.

Preferujete-li opačnou variantu, tzn. nechcete se omezovat ve spotřebě dat, ale stačí vám nižší rychlost, doporučujeme zvážit tarif Neomezený Basic od Vodafone.

OperátorO2
Data20 GB
VoláníNeomezeně
SMSNeomezeně

Orientační cena: 549 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Chcete-li slušnou dávku dat za skvělou cenu bez závazku

Virtuální operátor nadchne svou nabídkou všechny, kteří volání a SMS nepoužívají nikdy či velice zřídka a prioritou je pro ně vysoký objem dat za nízkou cenu. Dat máte k dispozici 15 GB, po vyčerpání 80 % lze dokoupit dalších 5 GB za 269 Kč. Velice zajímavým se tarif může stát v okamžiku, kdy nejčastěji voláte a posíláte SMS v rámci sítě Nej.cz, kde jich můžete spotřebovat neomezené množství. Výhodné je také to, že se nemusíte zavazovat ke smlouvě, musíte však zaplatit zálohu ve výši dvou měsíčních plateb (778 Kč).

Jinak skvělou nabídku kazí těžko dohledatelné informace o rychlosti připojení – až po podrobném prostudování obchodních podmínek jsme zjistili, že minimální rychlost je 16 kB/s, což je za prvé nic neříkající (rychlejší připojení můžete ale nemusíte dostat), za druhé velice pomalé (pouze na nejjednodušší úkony a aplikace).

Pokud potřebujete také volat a posílat SMS, s jejichž množstvím se nechcete zatěžovat, a zároveň vám nevadí mít o 3 GB dat méně, zvažte tarif 12 GB Plus od T-Mobile. Spadáte-li do věkové kategorie do 26 let, mohl by vás více zaujmout tarif You 20 GB od O2, který nabízí 20 GB dat o rychlosti až 600 Mb/s a neomezené volání a SMS, přičemž zaplatíte pouze o 110/160 Kč více (v akci/standardní cena).

OperátorNej.cz
Data15 GB
Volání2,30 Kč/minuta, v síti neomezeně
SMS1,50 Kč, v síti neomezeně

Orientační cena: 389 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Vhodný kompromis pro ty, kteří chtějí z každé služby něco

12 GB Plus patří do rodiny tarifů Pořád online od T-Mobile, které vám umožní připojení i po vyčerpání limitu – pokud se spokojíte se sníženou rychlostí 256 kB/s, která je dostačující třeba na psaní zpráv přes WhatsApp, pokud vám však někdo pošle fotku, nepodíváte se na ni. Budete-li data používat při cestování v EU, limit dat je stejný, pokračování sníženou rychlostí je možné do vyčerpání 8 GB dat. Pokud by vám zpomalení nevyhovovalo, můžete si data přikoupit, za každý 1 GB zaplatíte 75 Kč a na vyčerpání máte 30 dní.

Tarif 12 GB Plus je ideální pro aktivní uživatele internetu, kteří nestahují velké objemy dat, stále používají klasické hovory a SMS a hledají dobrý poměr mezi cenou a objemem nabízených služeb.

Pokud byste chtěli něco málo ušetřit a stačilo by vám o 2 GB dat méně, konkurenční O2 nabízí za 699 Kč 10 GB dat a neomezené volání a SMS.

OperátorT-Mobile
Data12 GB
VoláníNeomezeně
SMSNeomezeně

Orientační cena: 775 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Menší množství dat za skvělou cenu pro nenáročné uživatele

Tarif NejSurf 5 ocení ti, kteří volání a SMS nevyužívají nikdy či pouze občas a řadí se mezi méně náročné uživatele internetu a mobilních aplikací. Dat máte k dispozici 5 GB, po vyčerpání 80 % lze dokoupit dalších 2 GB za 209 Kč. Tarif může být zajímavý v případě, kdy voláte a posíláte SMS převážně v rámci sítě Nej.cz, kde je jejich množství neomezené. Další výhodou je, že se nemusíte zavazovat ke smlouvě, při objednávce však zaplatíte zálohu ve výši dvou měsíčních plateb (478 Kč).

Skvělá nabídka má bohužel jednu vadu na kráse: informace o rychlosti připojení jsou špatně dohledatelné. Až po detailním studiu obchodních podmínek jsme zjistili, že minimální rychlost připojení je 16 kB/s, což je za prvé zavádějící (rychlejší připojení můžete ale nemusíte dostat), za druhé velice pomalé (pouze základní používání, nelze stahovat fotky, videa, prohlížet složitější weby, poslouchat hudbu online).

OperátorNej.cz
Data5 GB
Volání2,30 Kč/minuta, v síti neomezeně
SMS1,50 Kč, v síti neomezeně

Orientační cena: 239 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Středně rychlá data za skvělou cenu pro ty, kteří chtějí od každého trochu

Jste-li středně náročný uživatel, který využívá sociální sítě, občas koukne na video a zároveň stále sem tam využije klasický hovor či SMS, mohl by se vám líbit tarif Ringo 100. Za 349 Kč dostanete 60 minut volání zdarma, 40 SMS a 7,5 GB dat, jejichž maximální rychlost je 20 Mb/s pro stahování a 5,76 Mb/s pro odesílání dat – což není ultra rychlé, ale ani pomalé a na běžné užívání, včetně sledování videí v nejvyšší 4K kvalitě nebo hraní online her, stačí. Pokud vaše nejčastěji volaná čísla používají také GoMobil, můžete si připlatit 30 Kč za neomezené volání v síti. Kdyby vám nevyhovoval objem dat, lze si vybrat jiný, v nabídce je také 3,5 (279 Kč), 11 (449 Kč), 17 (574 Kč) nebo 21 GB (674 Kč) dat.

Jste-li ve věku do 26 let a chtěli byste více dat společně s neomezeným voláním a SMS, doporučujeme zvážit jen o něco málo dražší tarif You 20 GB od O2. Za podobnou cenu a bez věkového omezení můžete mít tarif s 15 GB dat od Nej.cz, rychlost připojení však bude pomalejší.

OperátorGoMobil
Data7,5 GB
Volání60 minut
Volání po vyčerpání limitu1,50 Kč/minuta
SMS40
SMS po vyčerpání limitu1,30 Kč

Orientační cena: 359 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Rozumný kompromis pro středně náročné uživatele 

Tarif Free+ Bronzový od O2 je vhodný pro ty, kteří stále používají klasické hovory a SMS, kterých dostanou v balíčku neomezené množství, a zároveň jsou aktivními uživateli mobilních aplikací včetně občasného sledování videí, nikoli však tak moc, že by se jim vyplatilo platit za neomezená data. Limit dat je 10 GB v ČR i EU. Po vyčerpání si lze dokoupit 2 GB za 249 Kč. Mimo zónu EU zaplatíte 3,90 Kč za 1 MB dat. Rychlost připojení 20 Mb/s, tzn. vhodné i na sledování videí v nejvyšší kvalitě, zálohování na cloudová úložiště nebo hraní online her.

Při uzavření smlouvy na 24 měsíců zaplatíte za tarif 699 Kč, pokud byste se nechtěli zavazovat, bude vás tarif stát 150 Kč měsíčně navíc. Nákupem dalších služeb od O2 je možné získat ještě výhodnější cenu.

Jestliže byste chtěli jen o něco více dat za stále příznivou cenu, T-Mobile nabízí 12 GB a neomezené volání a SMS za 775 Kč. Není-li vám více než 26 let, více se vám vyplatí tarif YOU 20 GB od O2.

OperátorO2
Data10 GB
VoláníNeomezeně
SMSNeomezeně

Orientační cena: 699 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠEST tipů, jak vybrat datový tarif

1) Způsob používání internetu

Pokud už data v telefonu používáte, svoji spotřebu nejspíš znáte – zjistíte ji z vyúčtování, v aplikaci operátora nebo v nastavení telefonu. Pokud s chytrým telefonem teprve začínáte, může být odhad budoucí spotřeby složitější.

Chystáte-li se telefon používat na sociální sítě, občasné shlédnutí videa, příležitostné videohovory nebo poslech hudby, mělo by vám stačit přibližně 5 až 10 GB dat. Pokud však chcete často sledovat videa, hrát hry a rádi hodně fotíte a natáčíte a svá data chcete zálohovat na cloudová úložiště, poohlédněte se po vyšším objemu, úplně ideálně neomezeném. Chcete-li si spočítat přesnější spotřebu, můžete využít různé datové kalkulačky.


2) Rychlost připojení

Často máme tendenci se zaměřit pouze na objem dat, rychlost je však neméně důležitá, zvlášť pokud na telefonu sledujete filmy, hrajete online hry nebo zálohujete na cloudová úložiště – v tom případě potřebujete maximální možnou rychlost. Předtím, než začnete jásat nad levnou nabídkou velkého množství dat za super cenu, si vždy prostudujte údaje o rychlosti připojení.


3) Jakým způsobem voláte a posíláte zprávy

Už si ani nepamatujete, kdy jste poslali klasickou SMSku a i volání uskutečňujete přes chatovací aplikace? Pak je pro vás důležité mít větší objem dat a naopak nepotřebujete neomezené volání a SMS, nebo vám jich stačí menší množství.


4) Klasický nebo virtuální operátor

Virtuální operátor nakupuje své služby od velkých operátorů (O2, T-Mobile, Vodafone) a následně je přeprodává koncovým zákazníkům. Výhodou bývá nižší cena a krátké nebo žádné závazky. Nevýhodou pak omezenější nabídka služeb, horší zákaznický servis nebo absence kamenných poboček.


5) Smlouva nebo dobíjecí karta

S dobíjecí (předplacenou) SIM máte svobodu při volbě operátora – nejste vázáni smlouvou a tak můžete kdykoli přejít jinam. Někomu může vyhovovat také anonymita předplacené karty. Nevýhodou jsou pak vyšší ceny za služby.


6) Cena tarifu

Je průnikem všech výše uvedených parametrů, tzn. objemu dat, rychlosti, typu smlouvy a zda se jedná o klasického či virtuálního operátora. Je důležitá a zásadní, nikdo například nechce platit 1 000 Kč za služby, které může mít za 500 Kč. Ale pozor – služby mohou být stejné jen zdánlivě. Například při psaní této recenze jsme zjistili, že cenově velice lákavé nabídky mají často nějaký háček. Nejčastěji se jedná o (výrazně) nižší přenosovou rychlost dat nebo drahé přikupování dat po vyčerpání.

Výhody a nevýhody datového tarifu

Výhodou datového tarifu, je vyšší, někdy i neomezený objem dat, nevýhodou pak vyšší cena nebo limitované či úplně chybějící ostatní služby (hovory, SMS), případně příplatky za jejich používání.

Často kladené otázky

Technicky ano přes tzv. hotspot. Někteří operátoři však mohou limitovat množství dat pro hotspot nebo ho úplně znemožňovat. Pokud tedy chcete telefon a vaše data používat na práci na notebooku, předem se ujistěte, že to váš tarif umožňuje.

 

V závislosti na operátorovi se vám data buď úplně vypnou nebo máte možnost pokračovat sníženou rychlostí, která vám umožní základní úkony typu posílání zpráv. V obou případech si můžete data dokoupit. Pozor si dejte na to, abyste neměli nastavené automatické obnovování dat, mohli byste se dočkat nemilých překvapení. Pokud nechcete řešit objem čerpaných dat, zvolte neomezený tarif.

Mezi největší žrouty patří synchronizace dat, obrázků a videí mezi telefonem a cloudovými úložišti. V nastavení telefonu je tedy nutné mít zapnutou synchronizaci pouze na wi-fi a vypnutou na mobilní data.
Další porci dat si bere automatické přehrávání videí a stahování obrázků z mailů a chatovacích aplikací, používání polohových služeb, aktualizace aplikací a využívání dat na pozadí jednotlivých aplikací. Projděte si tedy veškeré nastavení a vypněte mobilní data u všeho, co nepotřebujete nezbytně používat vždy. Velkou úsporou je sledování videí v nižší kvalitě.

Chystáte-li se na cesty a chcete sledovat filmy nebo si číst knihy, stáhněte si je předem pro offline použití. Stáhnout se dají i mapy nebo překladač – což vám může ušetřit spoustu problémů nejen s daty.

Přečerpání dat zabráníte sledováním jejich spotřeby buď v aplikaci či samoobsluze mobilního operátora, nebo přímo ve vašem telefonu. Většina operátorů vás také obvykle upozorní, pokud se data sníží pod určitou úroveň.

U smluv uzavřených po 1.4.2020: Na vaší smlouvě je uveden 14 místný číselný kód – Ověřovací kód účastníka (OKU). Tento kód předáte společně s vaším telefonním číslem vašemu novému operátorovi a ten zajistí výpověď původní smlouvy a přenos telefonního čísla. Kód OKU můžete najít také v internetové samoobsluze, mobilní aplikaci operátora nebo na vyúčtování – dle operátora.

U smluv uzavřených před 1.4.2020: Vašeho stávajícího operátora musíte požádat o vydání ČVOP (Číslo oprávnění pro přenos), další postup je stejný jako v předchozím případě.

Změna operátora trvá přibližně 3 až 5 dní. Stávající operátor vám musí odchod umožnit, výjimkou jsou případy, kdy u něj máte dluhy, závazek, který ještě nedoběhl nebo dotovaný telefon, který ještě nebyl uhrazen. V těchto případech po vás původní operátor může chtít, abyste nejprve vyrovnali své závazky.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak tvoříme obsah? Garant článku: Daniel Hanuš – nadšenec do zjednodušování světa tarifů

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)