SROVNÁNÍ: 8 nejlevnějších tarifů 2024 – diskuze, recenze

Shrnutí: Volba nejlevnějšího tarifu je do velké míry individuální. Opravdu nenároční uživatelé mohou najít tarif jen za pár desítek korun měsíčně, ale jakákoliv provolaná minuta se prodraží. Je tedy důležité zvážit, jak často voláte a zda potřebujete data, a vybírat podle těchto faktorů. Nezapomeňte také, že na velmi výhodné tarify mohou dosáhnout lidé do 26 let a senioři. Zde jsou výsledky mého zkoumání:

  • Za výběr redakce jsem označila tarif NejMobil 250, který má za nízkou cenu od všeho trochu.
  • Pro ty, co rádi volají, je tu Ringo Neo.
  • K těm opravdu nejlevnějším patří NejSurf 1.
  • Mladé lidi by mohl oslovit tarif You 20 GB

A co se ještě dozvíte? Představím i další levné tarify, přihodím tipy k jejich výběru a neochudím vás ani o vysvětlení nejběžnějších pojmů, které se v souvislosti s tarify objevují. 


Výběr redakce

NejMobil 250

Kdy vybrat NejMobil 250?

Občas si zavoláte, zkontrolujete e-mail, ale jinak mobil příliš nevyužíváte? Pak je tento tarif pro vás jako stvořený.

 Cena: 239 Kč


Neomezené volání bez dat

Ringo Neo

Kdy vybrat Ringo Neo?

Provoláte hodně minut, ale data prakticky nevyužijete? Pak vsaďte na tento tarif od GoMobile.

 Cena: 320 Kč


Když moc nevoláte

NejSurf 1

Kdy vybrat NejSurf 1?

Pokud hledáte opravdu ten nejlevnější tarif a nejste nároční ani co se týče volání a dat, nejspíš výhodnější volbu nenajdete.

 Cena: 99 Kč


Nálož dat pro studenty

You 20 GB

Kdy vybrat You 20 GB?

Je vám méně než 26 let a chcete si užít volné minuty, SMS a porci dat za super cenu? O2 nabízí jednu z nejvýhodnějších variant.

 Cena: 499 Kč
Nejlevnější Tarify

Mobilní telefon v dnešní době v podstatě nedáme z ruky. Propojuje nás s rodinou, umožňuje nám pracovat, je naší bránou k zábavě i informacím. K tomu všemu ale samozřejmě nestačí jen mobil jako takový. Zmíněné služby jsou zprovozněny až ve chvíli, kdy si vyberete (a zaplatíte) tarif. A že jich na trhu není málo. Jak se v široké nabídce vyznat? Kterého vybrat operátora, na co si dát pozor? A jaký konkrétní tarif je pro vaši situaci nejvýhodnější? 

Udělala jsem průzkum za vás. Shrnula jsem ty nejpodstatnější informace v tomto článku a nabízím vám tak způsob, jak se rychle a snadno zorientovat v nabízených produktech. 

Pro zjednodušené vysvětlení je lepší začít se síťovými operátory, protože právě ty si většina lidí vybaví, jestliže se budeme bavit o mobilních operátorech a tarifech. Síťoví operátoři (např. O2, Vodafone, T-Mobile) mají vlastní infrastrukturu a frekvenční pásma, mají licenci pro provozování mobilní sítě. Jejich vysílače mají široké pokrytí po ČR a právě ony zaručují dostupnost signálu.

Virtuální operátoři si tuto již připravenou infrastrukturu síťových operátorů pronajímají. Nabízejí tak stejné služby, aniž by museli vlastními vysílači disponovat. Jejich výhodou je, že jsou schopni nabízet tarify za nižší ceny. Některým zákazníkům ale může chybět stabilita a zázemí velkých síťových operátorů.

Pod pojmem tarifikace se skrývá systém, metoda, přístup, jakým operátor přistupuje k účtování a zpoplatňování provolaných minut. Na první pohled by se mohlo zdát, že u něčeho takového není příliš prostoru pro kreativitu a že bude jen jeden způsob. Přesto každý operátor volí trochu jinou taktiku. Jednotlivé typy tarifikace mohou ve výsledku výrazně ovlivnit to, kolik za své hovory zaplatíte, a proto se rozhodně vyplatí si tuto informaci předem zjistit. V následujících bodech zmiňujeme nejčastější varianty, na které můžete narazit.

  • 60+60 – Poměrně častý způsob tarifikace – je totiž nejvýhodnější pro operátora a nejméně výhodný pro vás. Co si pod touto zkratkou představit? Znamená to, že zaplatíte každou započatou minutu volání. Je tedy zcela nedůležité, jestli s někým voláte 1 minutu a 1 vteřinu, nebo provoláte 1 minutu a 59 vteřin. V obou případech jste “načali” druhou minutu a zaplatíte tedy dvě minuty volání. Tento model nejméně odráží realitu, je nejméně přesný.
  • 60+30 – Velice podobná tarifikace jako předešlá varianta, ačkoliv už je přeci jen o trochu spravedlivější. Číslo 60 značí, že první minutu volání platíte standardně vždy. Další poplatky se pak načítají za každou započatou půlminutu.
  • 60+1 – Ještě férovější varianta. Opět zde platí, že první minutu platíte dle smluvené částky. Po první minutě volání se pak částka odvíjí reálně dle provolaných vteřin.
  • 1+1 – Tarifikace, která nejvěrněji zpoplatňuje to, co opravdu provoláte. Již od samého začátku hovoru záleží na provolaných vteřinách.

1) Nej.cz NejMobil 250 recenze

Jeden z nejlevnějších tarifů se základním objemem dat. 

Kdy zvažovat Nej.cz NejMobil 250

Občas si zavoláte, zkontrolujete e-mail, ale jinak mobil příliš nevyužíváte? Pak je tento tarif pro vás jako stvořený.

Pokud jste ale nároční ještě méně, možná rádi ušetříte s tarifem NejSurf 1 od Nej.cz.

Proč jsem vybrala Nej.cz NejMobil 250?

Protože se jedná o paušální tarif, který volí tarifikaci 60+1. Za cenu 239 Kč měsíčně obdržíte 250 volných minut (po vyčerpání tohoto objemu stojí 1 minuta volání 1,40 Kč), SMS vás bude stát 1,50 Kč a využít můžete až 1,5 GB dat. Kromě mobilního tarifu poskytuje zmíněná společnost také internet nebo televizi.

Poskytovatelem služeb tohoto tarifu je mobilní operátor Nej.cz. Ten přísluší k síti T-Mobile.

Na tomto tarifu uživatelé nejčastěji oceňují poměr ceny a výkonu, dále volné minuty a základní objem dat. Ten stačí osobám, které příliš na internetu nesurfují, ale občas chtějí například zkontrolovat e-mail nebo najít jízdní řád.

Uživatelské recenze Nej.cz

Při dohledávání recenzí na nej.cz jsem dospěla k názoru, že mobilní operátoři nepatří zrovna k „love brandům“, a zákazníci je na internetu spíše kritizují, než chválí. Navíc je dohledatelných hodnocení hodně málo, v případě tohoto operátora to platí obzvlášť. Přesto jsem nějaké reference na firmy.cz a tarifomat.cz dohledala. 

V nich někteří klienti vyjadřují nespokojenost s pokrytím, další haní zákaznickou linku, což u větších společností není nic neobvyklého. Ale najdou se samozřejmě i ti, kteří jsou se službami spokojeni, především díky příznivým cenám. 

Cena239 Kč
Volání250 volných min., 1,40 Kč/min. po vyčerpání
SMS1,50 Kč/sms
Data1,5 GB
OperátorNej.cz

VÝHODY

NEVÝHODY

2) GoMobil Ringo Neo recenze

Výhodný tarif pro telefonisty od virtuálního operátora GoMobil.

Kdy zvažovat GoMobil Ringo Neo?

Provoláte hodně minut, ale data prakticky nevyužijete? Pak vsaďte na tento tarif od GoMobile.

Hodí se ale opravdu jen v případě, že mobilní internet nevyužíváte vůbec. Pokud by se vám alespoň malá porce dat hodila, prozkoumejte tarif NejMobil 250 od Nej.cz.

Proč jsem vybrala GoMobil Ringo Neo?

Protože virtuální operátor GoMobil nabízí tarif Ringo Neo, který byl uzpůsoben hlavně těm zákazníkům, kteří hodně provolají, ale nepotřebují používat data. Tarif se platí klasicky paušálně, měsíčně vás vyjde na 320 Kč. Za tuto cenu dostanete možnost neomezeného volání do všech sítí a 100 SMS v ceně (po jejich vyčerpání vás bude SMS stát 1,30 Kč).

Pokud tedy intenzivně voláte (ať už z osobních nebo pracovních důvodů), pak by pro vás tento tarif mohl být velice výhodný. Kompletně však musíte oželet jakákoliv data. Případně si je můžete dokoupit, ale to již připlácíte.

Uživatelské recenze GoMobil 

Přestože GoMobil možná nepatří k nejznámějším českým operátorům, v recenzích na tarifomat.cz nebo v diskuzi na emimino jsem zjistila, že jsou s ním mnozí spokojeni už spoustu let. Zákazníci oceňují přehlednou nabídku, spolehlivost i v zahraničí a především výhodné ceny. Pár jich také uvádí, že své služby operátor průběžně vylepšuje, což také svědčí o zdravém přístupu. 

Našlo se ale pár kritiků zákaznické podpory. 

Cena320 Kč
VoláníNeomezeně 
SMS100 volných sms, 1,30 Kč/sms po vyčerpání
Data0 GB
OperátorGo Mobil

VÝHODY

NEVÝHODY

3) Nej.cz NejSurf 1 recenze

Tarif pro nenáročné, kteří chtějí šetřit. 

Kdy zvažovat Nej.cz NejSurf 1?

Pokud hledáte opravdu ten nejlevnější tarif a nejste nároční ani co se týče volání a dat, nejspíš výhodnější volbu nenajdete.

Volání i SMS tu ale stojí o něco víc, takže dobře promyslete, zda se vám ve finále tarif opravdu vyplatí, nebo si trochu připlatíte například za tarif Ringo 400 nebo Telly Malá Lama

Proč jsem vybrala Nej.cz NejSurf 1?

Protože je to jedna z nejlevnějších variant tarifů, která na trhu je. Měsíční paušál vás vyjde jen na 99 Kč. Aby však tento tarif zůstal opravdu takto výhodný, tak nesmíte moc často volat a psát. Minuta volání vás totiž vyjde na 2,30 Kč za minutu, stejně tak každá SMS stojí 2,30 Kč. Pokud byste hodně volali, tak se nakonec cenově dostanete na stejnou částku, jako jiné tarify, které mají v základním balíčku volné minuty. Kromě toho pak v tarifu NejSurf 1 získáte 1 GB dat.

Tento tarif nejvíce oceňují velmi nenároční uživatelé, kteří potřebují mít mobil funkční, ale moc ho nevyužívají. Pokud plánujete často volat, pak se vám vyplatí spíše tarifys volnými minutami, nebo rovnou s neomezeným voláním.

Uživatelské recenze Nej.cz

Pojďme si ještě shrnout, co jsem o operátorovi Nej.cz zjistila z recenzí na firmy.cz a tarifomat.cz. Důležité je říct, že hodnocení zákazníků je opravdu málo a nedělala bych z nich tak velké závěry. Nejčastěji v nich zaznívá kritika na zákaznickou podporu, což je ale problém všech velkých společností. Pár dalších vyjádřilo nespokojenost s pokrytím. Jednalo se ale opravdu jen o pár zákazníků. 

Další naopak hlásí spokojenost a oceňují operátora díky zajímavé nabídce a nízkým cenám.   

Cena99 Kč
Volání2,30 Kč/min
SMS2,30 Kč/sms
Data1 GB
OperátorNej.cz

VÝHODY

NEVÝHODY

4) O2 You 20 GB recenze

Studentský tarif od operátora O2.

Kdy zvažovat O2 You 20 GB?

Je vám méně než 26 let a chcete si užít volné minuty, SMS a porci dat za super cenu? O2 nabízí jednu z nejvýhodnějších variant.

Pokud už věkový limit nesplňujete, můžete se poohlédnout třeba po tarifu Telly Upovídaná Lama

Proč jsem vybrala O2 You 20 GB?

Protože známý český operátor O2 nabízí tarify specificky zaměřené na mladé a studenty – to je také podmínka pro získání tohoto tarifu, musí vám být maximálně 26 let. V této recenzi se jedná o nejdražší variantu. Za měsíční poplatek 549 Kč ale získáte široké služby – neomezené volání, neomezené SMS a celkem 20 GB dat (a to až v rychlosti Max 5G).

Někdo může ocenit stabilního a známého operátora, někdo neomezené volání a SMS, mladí také oceňují velký objem dat pro surfování na internetu. Na druhou stranu je tento tarif věkově omezen a vychází o dost dráž.

Uživatelské recenze O2 You 20 GB

Ani O2 se navzdory velikosti společnosti nemůže pyšnit spoustou recenzí, pár jsem jich ale na tarifomat.cz nebo v diskuzi na emimino dohledala. Na rozdíl od konkurence tu najdeme poměrně často slova chvály v oblasti péče o zákazníky a oceňována je i nabídka služeb. Další jsou nadšení, že jim perfektně vyhovuje složení tarifů.

Pozor si dejte jen na často měnící se podobu tarifů, jak někteří méně spokojení uvádějí. 

Cena499 Kč
VoláníNeomezeně
SMSNeomezeně
Data20 GB
OperátorO2

VÝHODY

NEVÝHODY

5) GoMobil Ringo 400 recenze

Druhý tarif od Go Mobil, který udělá radost těm, kdo často volají. 

Proč jsem vybrala GoMobil Ringo 400?

Jak už bylo řečeno u tarifu Ringo Neo – operátor Go Mobil se i v tomto případě zaměřil na osoby, které často a dlouho volají, ale nepotřebují v podstatě žádná data. A proto v tarifu Ringo 400 za paušál 250 Kč měsíčně získáte 400 volných minut (po vyčerpání limitu voláte za cenu 1,50 Kč za minutu). SMS vás vyjdou na 1,30 Kč, data nedostanete žádná – je ale možné si je dokoupit.

Cena250 Kč
Volání400 volných min., 1,50 Kč/min. po vyčerpání
SMS1,30 Kč/sms
Data0 GB
OperátorGo Mobil

VÝHODY

NEVÝHODY

6) Telly Malá Lama recenze

Rozumný tarif s dobrým poměrem ceny a výkonu. 

Proč jsem vybrala Telly Malá Lama?

Operátor Telly má v nabídce celkem čtyři LAMA tarify. Malá Lama je nejlevnější variantou – a tím pádem i “nejskromnějším” balíčkem. Za 249 Kč získáte 150 volných minut pro volání do všech sítí ČR (po vyčerpání limitu platíte 1,50 Kč za minutu). K tomu budete mít 50 volných SMS (po vyčerpání limitu platí taktéž 1,50 Kč za SMS) a 1 GB dat, který vystačí pro občasné a základní funkce a aplikace.

Tento tarif oceníte, pokud hledáte cenově výhodnou variantu a víte, že zmíněné limity pokryjí vaše potřeby. Pokud jste však náročnější, tak by vás mohl zajímat spíše další recenzovaný tarif – Upovídaná Lama.

Cena249 Kč
Volání150 volných min., 1,50 Kč/min. po vyčerpání
SMS50 volných sms, 1,50 Kč/sms po vyčerpání
Data1 GB
OperátorTelly

VÝHODY

NEVÝHODY

7) Telly Upovídaná Lama recenze

Tarif od operátora Telly pro náročnější. 

Proč jsem vybrala Telly Upovídaná Lama?

Upovídaná Lama je nejdražší a nejobsáhlejší tarif z LAMA nabídka od operátora Telly. Za cenu 499 Kč měsíčně získáte neomezené volání do všech sítí ČR, stejně tak neomezené SMS do všech sítí ČR a k tomu ještě 3 GB dat. V rámci tohoto článku patří Upovídaná Lama k nejdražším variantám, na druhou stranu také hodně nabízí a potěší hlavně náročnější zákazníky

Cena399 Kč
VoláníNeomezeně
SMSNeomezeně
Data3 GB
OperátorTelly

VÝHODY

NEVÝHODY

8) Vodafone Start 130 minut recenze

Základní tarif pro ne příliš upovídané zákazníky. 

Proč jsem vybrala Vodafone Start 130 minut?

Vodafone nabízí balíčky Start, které jsou ideální pro osoby, které toho příliš neprovolají. V případě Start 130 získáte 130 volných minut do všech sítí v ČR (po vyčerpání limitu voláte za 3,49 Kč za minutu) a 1 GB dat. SMS jsou zpoplatněny za 1,51 Kč na SMS.

Tento tarif ocení lidé, kteří nevolají tak často a také ti, kteří hledají stabilitu známého a zavedeného mobilního operátora.

Cena299 Kč
Volání130 volných min., 3,49 Kč/min. po vyčerpání
SMS1,50 Kč/sms
Data1 GB
OperátorVodafone

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠEST věcí, na co si dát pozor u levných tarifů

Levné tarify jsou skvělé, ale vše má samozřejmě svá pro a proti. Zde je proto několik bodů, které byste si měli ohlídat, jestliže se pro některý z levných tarifů rozhodnete.

1) Zkontrolujte si objem volných minut a SMS

Některé tarify se mohou v rámci měsíčního paušálu tvářit levně. V zakoupeném balíčku ale můžete mít minimální, nebo dokonce žádné volné minuty a SMS. Pokud s takovým tarifem budete intenzivně volat a psát, tak se vám ve finále prodraží a bude méně výhodný, než ty, které byly na první pohled dražší.


2) Je neomezený tarif opravdu neomezený?

Často se setkáte s nabídkami neomezeného volání, SMS i dat. Vždy je dobré si pečlivě zkontrolovat, zda zde opravdu nejsou nastaveny nějaké skryté poplatky či limity.


3) Ohlídejte si sazebník a tarifikaci.

Třetí bod lehce navazuje na ten první. V základu může tarif vypadat výhodně. Nemá ale extra předražené minuty nebo cenu za SMS? Sazebník a tarifikace (kterou jsme si vysvětlili výše) mohou silně ovlivnit finální vyúčtování.


4) Zorientujte se v pokutách a poplatcích.

Každému se může někdy stát, že zapomene za službu zaplatit. Je proto velice důležité vědět, jaké poplatky a pokuty vám za obdobné přestupky hrozí. Levný tarif se totiž pak může velice rychle prodražit.


5) Výhodnost tarifu je individuální.

Všeobecně se nedá říct, jaký konkrétní tarif je nejvýhodnější. Velice totiž záleží na vašem chování, zvycích, požadavcích… Ale také věku – studentské tarify, které jsou nabízeny za zvýhodněnou cenu, jsou přístupné jen mladým lidem do 26 let. Musíte tedy vždy zvážit vaši konkrétní situaci.


6) Pročtěte si smlouvu.

Právnická řeč je náročná a často nesrozumitelná. Věnujte tomu však úsilí a svůj čas a smlouvu si před podpisem opravdu projděte. Nebojte se zeptat, zjišťovat, poslat smlouvu známému, který se v tom vyzná lépe. Vždy byste měli vědět, k čemu se upisujete.

Shrnutí: Podle čeho vybrat skutečně nejlevnější tarif? 

✅ Ujasnili jste si, co od tarifu požadujete?ano
✅ Seznámili jste se podrobně se všemi podmínkami, poplatky a případnými závazky?ano
✅ Víte, jaké podmínky platí pro využití tarifu v zahraničí?ano
✅ Porovnali jste cenovou výhodnost s konkurencí?ano

Často kladené otázky

Je to odlišné operátor od operátora, ale většina z nich v poslední době přecházejí na komunikaci skrze jejich webové stránky a aplikaci. V takovém rozhraní vám operátor umožňuje nejen spravovat platbu, ale i sledovat aktuální nabídky, propojovat jednotlivé služby apod. Vše byste měli vědět ještě před podpisem smlouvy

U klasického paušálu podepisujete smlouvu, využíváte službu operátora a následně platíte. To vám poskytuje určitou garanci, lepší přehled a kontrolu. Na druhou stranu jste méně flexibilní a nemůžete tarif jen tak měnit. K dispozici už jsou ale i paušály bez závazku, které zmíněnou flexibilitu umožňují. Na druhou stranu stejným způsobem i vy ztrácíte garanci tarifu (operátor může najednou tarif zrušit, změnit,…).

To je samozřejmě individuální. Někdo nesurfuje na internetu vůbec. Někdo potřebuje jen občas kouknout na email, do bankovnictví nebo do map. V takovém případě si vystačíte s objemem kolem 1 GB. Pro intenzivnější surfování po internetu už se zaměřujte jen na tarify s 5 GB a více.

4.8/5 - (15 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak tvoříme obsah? Garant článku: Daniel Hanuš – nadšenec do zjednodušování světa tarifů

Podobné články

Napsat komentář