Jaký internet na chatu? Test 5 nejlepších v roce 2024 

Shrnutí: Zásadní je při výběru internetu na chatu vhodná technologie. Ne vždy je totiž možné připojení přes kabel, často je problém i s bezdrátovým připojením. Vybírejte i podle toho, jestli internet na daném místě potřebujete celoročně, nebo jen v určitých měsících, ať neplatíte zbytečně. Dobře promyslete i to, jaký objem dat a rychlost pro vás bude dostačující. Zde jsou mé tipy:

 • Za širokou nabídkou můžete jít k Poda.
 • Jako výběr redakce jsem označila ÚVT internet, který širokou škálou tarifů a způsobů připojení může potěšit řadu zákazníků.
 • Náročnější uživatele může oslovit nabídka Vodafone GigaCube 5G.
 • Pokud si chcete srovnat nejrůznější nabídky, využijte Ušetřeno.cz.
 • Nejen zákazníky O2 pak může oslovit varianta od tohoto poskytovatele. 

A co dalšího se dozvíte? Podívám se blíž i na některé další poskytovatele, vysvětlím základní pojmy a přidám i užitečné rady k výběru. 


Výběr redakce

Poda

Kdy vybrat Poda?

Chcete si vybírat s velkého množství typů internetu, včetně optického internetu do bytu, bezdrátového internetu do domu a speciálních variant pro kanceláře. Rychlost je až 2 Gb/s a často narazíte na promoakce.


Mudrá volba

Kdy vybrat ÚVT Internet Special?

Nebude v případě vaší chaty problém s bezdrátovým připojením a nechcete se spokojit jen se základním řešením? Zkuste tarif ÚVT internet Special.


Pro náročné

Kdy vybrat Vodafone GigaCube 5G?

Pokud jste náročnější, co se rychlosti i objemu dat týče, nejspíš by vám mohla sednout varianta Vodafone GigaCube 5G.


Zajímavá alternativa

Kdy vybrat Ušetřeno.cz?

Nechce se vám procházet nabídky jednotlivých poskytovatelů? Nechte srovnávací web Ušetřeno.cz, ať to udělá za vás. 

Vytvořili jsme pro vás video o nejlepších poskytovatelích internetu.

 • Jako pátý se umístil poskytovatel Nej.cz jakožto oblíbená volba mnoha zákazníků.
 • Na čtvrtém místě skončil poskytovatel Telly s nabídkou velmi rychlého internetu.
 • Jako třetí se umístil Vodafone, který oceníte, především pokud plánujete využívat vedle
  internetu i jeho další služby.
 • A druhý je ÚVT net, který vás zaujme, pokud máte rádi širokou nabídku.
 • Já bych vám nejvíce doporučil první místo: poskytovatele Poda.cz, který nabízí super rychlý internet za dobrou cenu.
Internet Na Chatu

Chaty a chalupy už dávno nejsou místem na konci světa, kam nemůže elektřina ani teplá voda. Spousta lidí chce relaxovat se vším komfortem a třeba v mezičase i trochu pracovat. A k tomu je zapotřebí internet. Pokud se také poohlížíte po nejlepší variantě internetu na chatu, poradím vám, kde hledat a jaké faktory zvážit. 

V případě internetu na chatu nejčastěji narazíte na dvě překážky. Tou první je samotná technologie, kdy často odpadá pevné připojení a problém bývá také se signálem. Druhou věcí, kterou nejspíš budete řešit, je cena. I pokud vaše chata umožní bezdrátové nebo pevné připojení, možná se vám nebude chtít platit pravidelně měsíční tarif. Každá situace ale má své řešení. Jaké možnosti tedy máte?

 • Pevné připojení

V tomto případě k připojení využíváte kabel. Existuje hned několik jeho variant, ať už jde o ADSL/VDSL, optické či ethernetové přípojky nebo CATV. Výhodou tohoto typu je rychlost, stabilita, spolehlivost i snadná instalace, ale na chatách a chalupách bude možnost připojení se přes kabel spíše vzácností. 

 • Bezdrátové připojení

Pokud to nepůjde přes kabel, lze zvolit bezdrátovou variantu za pomoci Wi-Fi. V tom případě se neobejdete bez přijímače v podobě antény, kterou umístíte třeba za okno nebo na střechu. Důležité však je, aby mezi anténou a centrálním vysílačem nic nepřekáželo, což může být opět na odlehlých místech uprostřed lesů problém. 

 • Mobilní připojení

Jestliže ani jedna z výše uvedených variant není možná, nabízí se řešení v podobě mobilního připojení. To je optimální především v případě, že chcete internet využívat jen občas a nejste příliš nároční co do objemu dat. Využít k tomuto účelu lze přímo datovou SIM kartu, kterou si dobíjíte dle potřeby, a vložit ji lze do routeru nebo rovnou do koncového zařízení. Druhou variantou pak může být mobilní telefon s neomezeným datovým tarifem, jenž využijete jako hotspot.  

Pokud si stále nebudete vědět rady, nejjednodušší je poradit se přímo s vybraným poskytovatelem. Ten vám vhodné řešení najde nejlépe.

Dostupnost internetu na konkrétní adrese ověřte ideálně u konkrétního poskytovatele. Pokud zatím děláte spíše nezávazný průzkum situace, vyzkoušejte dostupnost třeba skrz webové stránky uvtnet.cz nebo dsl.cz. Berte ale v potaz, že nemusí fungovat 100% přesně.

Nejlepší internet na chatu

Abyste se v nabídce různých řešení a variant nemuseli přehrabovat sami, sestavila jsem srovnání několika oblíbených poskytovatelů a tarifů. 

 1. ÚVT internet Special
 2. Vodafone GigaCube 5G
 3. Ušetřeno.cz
 4. O2 Internet OPTIMAL Air
 5. T-Mobile Internet do tabletu i notebooku

Výběr redakce: Poda.cz

Výběr redakce: rychlost & dobrá cena

Nejvíc mě zaujala nabídka poskytovatele Poda, který umí velmi rychlý internet, dobré ceny a má pestrou nabídku různých tarifů. Možná vám název společnosti nic moc neříká, tak přidám alespoň rychlé představení. Jde o poskytovatele z Ostravska, který se během 26 let působení vypracoval ve stabilní firmu působící v desítkách měst. 

Poda nabízí také televizi a mobilní tarify, opět se tu tak nabízí šance k tomu ušetřit pár korun. Teď ale už k samotnému internetu. V nabídce je optický internet do bytu, bezdrátový do domu a speciální varianta pro kanceláře. Tarifů má v nabídce opravdu hodně, ale liší se podle vaší adresy. 

Zklamaní ale nebudete, brouzdat s touto společností po internetu totiž můžete i s rychlostí 2 Gb/s. Ceny jsou příznivé i běžně, ale možná budete mít štěstí a narazíte na některou z promoakcí.

Připojení se skvělým poměrem výkonu a ceny

Kdy zvažovat ÚVT internet Special?

Nebude v případě vaší chaty problém s bezdrátovým připojením a nechcete se spokojit jen se základním řešením? Zkuste tarif ÚVT internet Special.

Pokud však už využíváte služeb některého ze známých operátorů jako O2 a Vodafone, ať už jde o internet na doma nebo mobilní tarif, vyplatí se nahlédnout i k nim.

Proč jsem vybrala ÚVT internet Special?

Protože si u společnosti ÚVT Internet můžete snadno ověřit dostupnost na vaší adrese přímo na webových stránkách a rovnou se vám objeví optimální řešení pro vaši situaci. Výhodou tohoto poskytovatele je také to, že nabízí hned několik způsobů připojení (optika, DSL i bezdrátové) a také celou řadu tarifů. Do velké míry si tak vše uzpůsobíte podle svých potřeb. Mezi klady připočítávám také dobrý poměr výkonu a ceny a přehledný web. Na druhou stranu ale počítejte s poměrně vysokým aktivačním poplatkem, který se pohybuje v řádu vyšších stokorun.

Uživatelské recenze ÚVT internet

Jak jsem zjistila na Google nebo firmy.cz, mezi pozitiva u tohoto poskytovatele můžu přidat také skvělé recenze zákazníků, což není mezi společnostmi zajišťujícími internetové služby zrovna běžné. Lidé oceňují rychlost, stabilitu a celkovou bezproblémovost připojení a slova chvály padají i na adresu zákaznické podpory a servisu. Řada z nich zmiňuje, že služeb ÚVT internet využívá už několik let, což je vždy dobré znamení.

Pár uživatelů ale hlásí o něco častější výpadky, které se ani přes snahu poskytovatele nepovedlo vyřešit.

Cenaod 399 Kč
Rychlost download/upload v Mb/saž 50/20
Typ připojeníbezdrátové
Aktivační poplatek1440 Kč

Spousta dat kdykoliv a kdekoliv & vysoká rychlost

Kdy zvažovat Vodafone GigaCube 5G?

Pokud jste náročnější, co se rychlosti i objemu dat týče, nejspíš by vám mohla sednout varianta Vodafone GigaCube 5G.

Je k ní ale zapotřebí pokrytí 5G. Pokud jej nemáte, zkuste zvážit třeba některou z variant od ÚVT internet.

Proč jsem vybrala Vodafone GigaCube 5G?

Protože by mohl sednout i těm nejnáročnějším zákazníkům. Za vcelku příznivou cenu 577 Kč totiž získáte 300 GB dat, skvělou rychlost 150/30 Mb/s a navíc designový model s elegantním vzhledem. Potřebujete k němu 5G pokrytí, jehož dostupnost si můžete ověřit přímo na webu Vodafonu. Velkou výhodou zde je, že zařízení můžete využít na různých místech, a z chaty si ho přenést třeba do kanceláře nebo domů.

Uživatelské recenze Vodafone

I v tomto případě jsem se vydala na průzkum recenzí na tohoto poskytovatele na tarifomat.cz nebo mapy.cz. A nutno říct, že na první pohled nevypadají zrovna nejlépe. Objevuje se v nich kritika na konkrétní pracovníky, časté výpadky… Ale zároveň musím dodat, že je hodnocení opravdu málo a jsou mezi nimi i komentáře naprosto nerelevantní. Z toho důvodu z nich nechci dělat velké závěry.

A samozřejmě se najdou i reference pochvalné, v nichž lidé uvádějí třeba to, že ačkoliv cena nepatří k nejnižším, kvalita služeb jí odpovídá. Paradoxně pak někteří oceňují i přístup určitých zaměstnanců.

Cena577 Kč
Rychlost download/upload v Mb/s150/30
Typ připojenípřenosná Wi-Fi
Aktivační poplatek

– 

Web, který vám pomůže najít nejlepší řešení na míru

Kdy zvažovat Ušetřeno.cz?

Nechce se vám procházet nabídky jednotlivých poskytovatelů? Nechte srovnávací web Ušetřeno.cz, ať to udělá za vás. 

Nenajdete tu ale srovnání úplně všech poskytovatelů na trhu. Pokud tak znáte třeba menší společnost působící ve vašem okolí, nahlédněte i do její nabídky. 

Proč jsem vybrala Ušetřeno.cz?

Protože srovnávač Ušetřeno.cz vám rychle pomůže najít to nejlepší řešení. Jednoduše do příslušného formuláře zadáte požadované parametry internetového připojení a také své telefonní číslo a uvidíte srovnání těch adekvátních nabídek. Zároveň čekejte i telefonát, během kterého vám některý z pracovníků představí i neveřejné nabídky, díky čemuž tak můžete dosáhnout na ještě zajímavější ceny. Jakmile vyberete optimální řešení, se specialisty vše vyřídíte během pár dnů. 

Uživatelské recenze Ušetřeno.cz

Strávila jsem několik desítek minut studováním recenzí na Ušetřeno.cz na Googlu, kde jich je skutečně hodně. Spousta se jich týká i jiných oblastí, než je internet, protože portál srovnává i mnohé další služby, ale princip je v podstatě vždy stejný, takže to na výsledcích mého průzkumu mnoho nemění. Lidé si v nich chválí především to, že díky srovnání opravdu ušetřili, a to jak čas, tak i finance, což je pro mnohé z nich stěžejní. Chválí si také chování pracovníků, které považují za vstřícné, ale ne “vlezlé”.

Ovšem někteří přístup zaměstnanců naopak kritizují, a to například s ohledem na sdělování zavádějících informací. Vždy tedy tak trochu záleží na tom, na koho zrovna narazíte. 

Varianta se slevou pro ty, kteří mají od O2 internet na doma

Kdy zvažovat O2 Internet OPTIMAL Air?

Máte už doma internet od O2? Pak pro vás bude tato varianta zajímavá s ohledem na výraznou slevu.

Jestliže však využíváte služeb Vodafonu, má pro vás podobnou nabídku i tento operátor.

Proč jsem vybrala O2 Internet OPTIMAL Air?

Protože může být zajímavou variantou především pro ty, kteří už od O2 mají internet na doma. Ti si totiž tuto variantu mohou pořídit za polovic, což už zní velmi zajímavě. I bez této slevy ale nabídka stojí za zvážení. K dispozici budete mít 30 GB měsíčně, což bude nejspíš na chatu dostačující, stejně jako rychlost 20/2 Mb/s. Je jen třeba počítat s aktivačním poplatkem 99 Kč a pronájmem modemu za 69 Kč měsíčně.

Uživatelské recenze O2

Vydala jsem se na tarifomat.cz, mapy.cz nebo webtrh.cz pořádně prozkoumat recenze na O2 od jeho klientů. A na první pohled nepůsobily nijak pozitivně, stejně jako v případě mnohých konkurenčních poskytovatelů. Když jsem se ale prokousala kritikou konkrétních zaměstnanců a komentáři na adresu častých výpadků, zjistila jsem, že to nebude tak horké. Našla jsem totiž i řadu příznivých hodnocení, v nichž lidé kvitovali rychlost či stabilitu.

Cena499 Kč
Rychlost download/upload v Mb/s20/2
Typ připojeníbezdrátové
Aktivační poplatek99 Kč

Univerzální volba pro méně náročné

Proč jsem vybrala T-Mobile Internet do tabletu i notebooku?

Nepotřebujete velké objemy dat, ale je pro vás důležité připojit se na internet kdekoliv? Pak by vám tato varianta mohla sednout. Zahrnuje totiž pouze 12 GB, ale pokud jen na chatě (nebo třeba i na cestách v zahraničí) potřebujete vyřídit e-maily, bude vám to stačit. Navíc lze tarif využít i pro SMS či volání. Díky LTE se připojíte i bez Wi-Fi a pozitivem je i to, že je tarif bez závazku. Ale nutno říct, že za tuto cenu je dat ve srovnání s konkurencí méně.

Cena485 Kč
Rychlost download/upload v Mb/sneuvedeno
Typ připojeníLTE
Aktivační poplatek

ŠEST tipů, jak vybrat internet na chatu

Stále při výběru tápete? Zaměřte se na tyto parametry.

1) Způsob připojení jako nejdůležitější faktor

Než začnete řešit množství dat a konkrétní tarif, prozkoumejte možnosti po technické stránce. Pokud si nevíte rady, nebojte se poradit přímo se zástupci společností. 


2) Bude rychlost dostačující?

Ujasněte si své potřeby. Pokud internet chcete využívat na chatě spíše nárazově k přečtení nových e-mailů, nemusíte rychlost příliš řešit. Jestliže ale vy nebo vaši rodinní příslušníci sledují videa a hrají online hry, je už na místě brát rychlost v potaz.


3) Nepodceňujte objem dat

A podobně je to i s objemem dat. Na komunikaci skrz Messenger a využívání párkrát do měsíce si vystačíte s málem, pokud už ale internet bude využívat větší počet osob k náročnějším činnostem, mohli byste objem dat rychle vyčerpat. 


4) Spojte to dohromady

Pokud chcete za internet na chatu ušetřit, zkuste tuto službu spojit třeba s mobilním tarifem, televizí nebo internetem u vás doma. Často se v rámci balíčků dostanete na mnohem výhodnější ceny. 


5) Pozorně čtěte

Dobře si pročtěte smlouvu a především cenové podmínky. Ať vás nepřekvapí, že k ceně budete muset připočítat aktivační poplatek nebo třeba pronájem modemu.


6) Zkuste srovnávače

Jestliže jsou pro vás internetové tarify stále španělskou vesnicí, zkuste využít různých srovnávačů, jako je Ušetřeno.cz a další. Stačí zadat požadované parametry a chytrá kalkulačka už mezi sebou porovná různé možnosti a nabídne vám tu nejlepší.

Shrnutí: Podle čeho vybrat nejlepší internet na chatu?

✅ Je pro vás nabízené technické řešení skutečně použitelné?ano
✅ Ověřili jste si dostupnost na své adrese?ano
✅ Je pro vás dostatečná rychlost připojení?ano
✅ Podívali jste se, zda nemůžete ušetřit kombinací internetu a dalších služeb?ano

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesním několik nejčastějších otázek, které padají na téma internetu na chatu.

První číslo značí rychlost stahování, která ovlivňuje veškerý tok směrem k vám (stahování souborů, načítání stránek apod.), druhé rychlost nahrávání, tedy data proudící ven. 

Pomoci může ověření dostupnosti přímo na vaší adrese prostřednictvím webů poskytovatelů, případně se poraďte přímo se zástupci dané společnosti. 

Nemusíte, je však třeba tomu uzpůsobit výběr řešení. V tomto případě by se vám mohla hodit třeba předplacená datová SIM karta. 

Videa

4.9/5 - (102 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak tvoříme obsah? Garant článku: Daniel Hanuš – nadšenec do zjednodušování světa tarifů

Podobné články

Napsat komentář