TOP 6: Nejlepší poskytovatelé internetu v ČR 2024 – srovnání (internet na doma)

Shrnutí: Při výběru internetu jste do jisté míry omezeni tím, v jaké lokalitě se nacházíte. Dále bude hrát hlavní roli vhodná technologie připojení a samozřejmě také rychlost. Tu určitě nepodceňujte a řiďte se svými každodenními potřebami i počtem členů domácnosti. Nezapomeňte, že pokud internet budete kombinovat s dalšími službami, jako je mobilní tarif nebo TV, můžete ušetřit. Zde jsou mé tipy na poskytovatele:

 • Za širokou nabídkou můžete jít k Poda.
 • Za moudrou volbu jsem označila ÚVT internet díky velkému množství tarifů. 
 • Oblíbenou volbou je i Vodafone díky jeho pozici na trhu i nabídce.
 • Vysokou dostupností potěší O2, především pak ty, co u něj mají i mobilní tarif.

A co se ještě dočtete? Podívám se i na další poskytovatele internetu, vysvětlím základní pojmy a časté otázky a přidám užitečné tipy k výběru nejlepšího řešení. 


Výběr redakce

Poda

Kdy vybrat Poda?

Chcete si vybírat s velkého množství typů internetu, včetně optického internetu do bytu, bezdrátového internetu do domu a speciálních variant pro kanceláře. Rychlost je až 2 Gb/s a často narazíte na promoakce. 

 


Moudrá volba

ÚVT internet

Kdy vybrat ÚVT internet?

Oceníte velký výběr tarifů nebo si nejste jistí, jaký typ připojení budete vlastně potřebovat? Vše by mohla vyřešit společnost ÚVT internet. 


Výhodné balíčky

Vodafone

Kdy vybrat Vodafone?

Pokud si u Vodafonu plánujete pořídit i další služby, může být pro vás spolehlivým a ideálním řešením.


Vysoká dostupnost

O2

Kdy vybrat O2?

Využíváte služeb O2 i pro jiné účely než internet a rádi si vybíráte z velkého množství tarifů? Tento poskytovatel by pro vás mohl být tím pravým.

Vytvořili jsme pro vás video o nejlepších poskytovatelích internetu.

 • Jako pátý se umístil poskytovatel Nej.cz jakožto oblíbená volba mnoha zákazníků.
 • Na čtvrtém místě skončil poskytovatel Telly s nabídkou velmi rychlého internetu.
 • Jako třetí se umístil Vodafone, který oceníte, především pokud plánujete využívat vedle
  internetu i jeho další služby.
 • A druhý je ÚVT net, který vás zaujme, pokud máte rádi širokou nabídku.
 • Já bych vám nejvíce doporučil první místo: poskytovatele Poda.cz, který nabízí super rychlý internet za dobrou cenu.
Poskytovatele Internetu

Bez internetu se dnes neobejde žádná domácnost. Děti ho potřebují ke studiu, dospělí k práci a celá rodina pak k zábavě a odpočinku. Vysoké poptávce odpovídá široká nabídka a my si dnes můžeme vybírat z různých druhů připojení od různých poskytovatelů. Jaké jsou technologie a kteří poskytovatelé internetu jsou nejlepší?

Technické řešení připojení internetu na doma se dělí do 3 hlavních kategorií, které se dále mohou dělit do podkategorií.

 1. Drátové (pevné) připojení

Internetové připojení pomocí kabelu. Mezi hlavní výhody patří vysoká rychlost stahování a odesílání dat, stabilita, nízká latence (doba uplynulá mezi akcí a reakcí, důležité pro online hovory a hry), téměř neexistující datové limity a možnost připojení k dalším službám (internetová televize, levné volání přes internet – VoIP). Drátové připojení lze provést třemi způsoby:

 • ADSL/VDSL: přes telefonní kabely, nejčastěji používané, nejlepší pokrytí a vysoká rychlost.
 • Přes kabelovou televizi: méně využívané.
 • Optické nebo ethernetové přípojky (FTTx/ETTH): velice rychlé, ale ne všude dostupné.

2) Bezdrátové připojení (Wi-Fi)

Jelikož pevné připojení pomocí kabelů není zdaleka k dispozici všude, je v České republice populární také bezdrátové připojení, obecně označované jako Wi-Fi. Vyberete-li kvalitní, dokáže se Wi-Fi vyrovnat pevnému ADSL/VDSL, tzn. lze ho používat pro hraní online her, sledování filmů, práci s velkým objemem dat nebo volání přes internet (VoIP). V každém městě/okrese zpravidla působí několik různých poskytovatelů.

3) Mobilní připojení

Připojení přes mobilní síť pomocí malého USB či speciálního Wi-Fi modemu, do kterých se vkládají SIM karty, případně prostřednictvím mobilního telefonu (hotspot), je vzhledem k pokrytí a výkonnosti spíše záložním řešením pro případy výpadků předchozích dvou, nebo řešením v místech, kde vůbec není dostupné Wi-Fi či kabelové připojení. Při výběru typu připojení stojí až na posledním místě.

U většiny poskytovatelů internetu si lze pomocí jednoduchého formuláře zjistit, zda jsou jejich služby dostupné na vaší adrese. Alternativou je ověření dostupnosti služeb na nezávislém webu dsl.cz.

Mapy pokrytí ale nemusí být 100 % přesné a mohou se vyskytnout „hluchá“ místa. Pak je nejlepší situaci ověřit na místě, buď za pomoci vašeho mobilního telefonu, který vám ukáže dostupné sítě v okolí, nebo měřením od budoucího poskytovatele internetu.

Pro začátek si upřesníme základní jednotky, které se vzhledem k podobnému názvu často zaměňují. Rychlost připojení se uvádí v kilobitech (kbit/s, kb/s) nebo megabitech za sekundu (Mbit/s, Mb/s). Druhý údaj jsou kilobajty (kB/s) nebo megabajty za sekundu (MB/s). Převod jednotek je následující:

 • 1 kbit = 0,125 kB
 • 1 Mb = 0,125 MB

Což znamená, že pokud rychlost internetu udanou v kbit/s nebo Mbit/s vydělíte osmi, dostanete objem dat v kB/MB, který je možné za sekundu stáhnout či odeslat.

Rychlost, kterou budete potřebovat vy konkrétně, závisí na tom, na co internet používáte a kolik členů domácnosti se bude připojovat. Pokud například bydlíte sami a internet používáte pouze na prohlížení webu a základní práci s fotkami, bude vám stačit nižší rychlost připojení (cca 300 Mb/s). Jestliže ale pracujete doma a vaše práce vyžaduje velké datové přenosy a zároveň si vaše dvě děti ve stejném okamžiku pustí online hru nebo Netflix, rozhodně se vám vyplatí vysokorychlostní připojení (cca 500 Mb/s a více).

Recenze nejlepších poskytovatelů internetu v ČR (internet na doma)

Abych vám trochu pomohla s výběrem, připravila jsem srovnání těch nejlepších poskytovatelů internetu na trhu.

 1. ÚVT internet
 2. Vodafone
 3. O2
 4. Nej.cz
 5. Telly
 6. T-Mobile
 7. INTV

Výběr redakce: Poda.cz

Výběr redakce: rychlost & dobrá cena

Nejvíc mě zaujala nabídka poskytovatele Poda, který umí velmi rychlý internet, dobré ceny a má pestrou nabídku různých tarifů. Možná vám název společnosti nic moc neříká, tak přidám alespoň rychlé představení. Jde o poskytovatele z Ostravska, který se během 26 let působení vypracoval ve stabilní firmu působící v desítkách měst. 

Poda nabízí také televizi a mobilní tarify, opět se tu tak nabízí šance k tomu ušetřit pár korun. Teď ale už k samotnému internetu. V nabídce je optický internet do bytu, bezdrátový do domu a speciální varianta pro kanceláře. Tarifů má v nabídce opravdu hodně, ale liší se podle vaší adresy. 

Zklamaní ale nebudete, brouzdat s touto společností po internetu totiž můžete i s rychlostí 2 Gb/s. Ceny jsou příznivé i běžně, ale možná budete mít štěstí a narazíte na některou z promoakcí.

1) ÚVT internet recenze

Široká nabídka tarifů pro každého

Kdy zvažovat ÚVT internet?

Oceníte velký výběr tarifů nebo si nejste jistí, jaký typ připojení budete vlastně potřebovat? Vše by mohla vyřešit společnost ÚVT internet. 

Vyplatí se však prohlédnout si také nabídku operátorů, u kterých máte mobilní tarif, jako je Vodafone či O2. Mohli byste díky kombinaci služeb získat výhodnější cenu. 

Proč jsem vybrala ÚVT internet?

Protože ÚVT internet nabízí celou řadu různých tarifů, z nich si můžete vybrat nejen podle typu připojení (optické, bezdrátové i DSL), ale i podle svých potřeb a ceny:

Optické připojení

 • Fiber start: až 60/60 Mb/s (stahování/nahrávání): 299 Kč.
 • Fiber special: až 300/150 Mb/s (stahování/nahrávání): 390 Kč.
 • Fiber premium: až 1000/500 Mb/s (stahování/nahrávání): 480 Kč.

Bezdrátové připojení

 • Start: až 20/5 Mb/s (stahování/nahrávání): 299 Kč.
 • Special: až 50/20 Mb/s (stahování/nahrávání): 399 Kč. 
 • Super: až 50/30 Mb/s (stahování/nahrávání): 480 Kč.
 • Premium: až 300/300 Mb/s (stahování/nahrávání): 550 Kč.

DSL pevné připojení

 • DSL start: až 20/2 Mb/s: 454 Kč.
 • DSL special: až 50/10 Mb/s: 520 Kč.
 • DSL super: až 100/20 Mb/s: 597 Kč.
 • DSL premium: až 250/25 Mb/s:747 Kč.

Společnost tak má potenciál potěšit celou řadu zákazníků, navíc si tu můžete zřídit také internetovou televizi nebo pevnou linku. To, zda je možné služby využívat i na vaší adrese, si snadno ověříte na webových stránkách. Odběr služeb lze vyřešit přes kontaktní formulář, chat i telefon. 

Uživatelské recenze ÚVT internet

Strávila jsem desítky minut na Google nebo firmy.cz, abych zde prozkoumala recenze klientů. Co z nich vyplývá? S ohledem na hodnocení dalších společností z nich ÚVT internet vychází až překvapivě dobře. Mnozí navíc služeb společnosti využívají už hodně dlouhou dobu, což také o mnohém vypovídá. Internet označují jako bezproblémový, rychlý, stabilní. Vedle toho hodnotí kladně i zákaznickou podporu a servis, což není zrovna běžné.

Mnozí klienti také hlásí minimum výpadků, ne však všichni s tímto tvrzením souhlasí. V několika málo případech se tento problém nepodařilo vyřešit, což je jedno z mála negativ, která se v recenzích vyskytují. 

2) Vodafone recenze

Pevný internet třech různých rychlostí s možností spojení do výhodných balíčků

Kdy zvažovat Vodafone?

Pokud si u Vodafonu plánujete pořídit i další služby, může být pro vás spolehlivým a ideálním řešením.

Jestliže ale vyhlížíte spíše nízkou cenu, tu najdete u Telly nebo Nej.cz

Proč jsem vybrala Vodafone?

Protože Vodafone nabízí pevný internet prostřednictvím 4G LTE, xDSL nebo optické sítě, které by měly být dostupné pro 99 % českých domácností. Internet nemá limit na čerpání dat, co se rychlosti týče můžete si vybrat ze 3 variant:

 • 300 Mb/s (nahrávání 20 Mb/s): 599 Kč/měsíc + 70 Kč/měsíc pronájem modemu.
 • 500 Mb/s (nahrávání 30 Mb/s): 859 Kč/měsíc + 70 Kč/měsíc pronájem modemu.
 • 1 Gb/s (nahrávání 50 Mb/s): 899 Kč/měsíc + 100 Kč/měsíc pronájem modemu.

První dvě varianty (300 a 500 Mb/s) lze aktuální získat v akci, díky které je budete mít první tři měsíce zdarma. Další výhody můžete získat spojením služeb (mobilní tarif + internet + TV), které vám v závislosti na velikosti rodiny může ušetřit až 7 000 Kč ročně.

Sháníte-li mobilní internet do notebooku nebo tabletu, můžete ho mít od 399 Kč. Poslední možností je přenosná Wi-Fi, která nabízí 60 GB dat za 449 Kč + modem s měsíční splátkou 60 Kč na 24 měsíců.

Uživatelské recenze Vodafone

Když jsem se dívala na recenze na Vodafone na tarifomat.cz nebo mapy.cz, skoro jsem se až lekla, jak bídně na první pohled vypadají. Potřeba je ale také říct, že je recenzí málo, a navíc se mezi nimi najdou i hodnocení zcela nerelevantní. Velké společnosti se také často potýkají s kritikou jednotlivých zaměstnanců, což není ničím výjimečným. Vedle toho lidé kritizují i časté výpadky, což může souviset s celou řadou dalších faktorů.

Další si ale naopak pochvalují, že ačkoliv je cena vyšší, mají za ni skvělou rychlost i kvalitu. A najdou se právě i pochvaly jednotlivých pracovníků, kteří ochotně pomohou s řešením problémů. 

3) O2 recenze

Pět různých variant rychlosti pro pokrytí různých potřeb a možnost slev na balíčky

Kdy zvažovat O2?

Využíváte služeb O2 i pro jiné účely než internet a rádi si vybíráte z velkého množství tarifů? Tento poskytovatel by pro vás mohl být tím pravým.

Jestliže ale máte jiného operátora, stojí za to nahlédnout i ke konkurenci.

Proč jsem vybrala O2?

Protože jeden ze tří největších operátorů se svojí nabídkou 5 různých rychlostí neomezeného internetu uspokojí jak nenáročné uživatele, tak i ty, kteří internet využívají k práci s velkým objemem dat, hraní online her, video konferencím nebo sledování filmů. V nabídce je:

 • Internet HD bronzový: stahování až 20 Mb/s, nahrávání až 2 Mb/s, 399 Kč/měsíc.
 • Internet HD stříbrný: stahování až 50 Mb/s, nahrávání až 5 Mb/s, 499 Kč/měsíc.
 • Internet HD zlatý: stahování až 100 Mb/s, nahrávání až 20 Mb/s, 599 Kč/měsíc.
 • Internet HD platinový: stahování až 250 Mb/s, nahrávání až 25 Mb/s, 699 Kč/měsíc.
 • Internet HD diamantový: stahování až 1 000 Mb/s, nahrávání až 100 Mb/s, 799 Kč/měsíc.

V závislosti na technologii připojení (xDSL, optika, 5G) si lze vybrat z různých modemů, například k pevnému připojení lze pořídit velice výkonný O2 Smart Box za 99 Kč/měsíc
(5 940 Kč jednorázově) nebo základní modem za 69 Kč/měsíc (4 140 Kč jednorázově).

Potřebujete-li přenosný internet, můžete mít za 499 Kč měsíčně 30 GB dat rychlosti až 20 Mb/s. V případě, že již máte od O2 pevný internet, je cena toho přenosného 249 Kč/měsíc.

Cenu připojení lze snížit využitím více služeb od O2 (mobilní tarif, TV).

Uživatelské recenze O2

Stejně jako v případě Vodafonu jsem se i zde při procházení recenzí setkala převážně s těmi horšími. Je to obecně problém velkých společností, na operátory navíc lidé nemají potřebu psát zrovna pozitivní reakce. Na tarifomat.cz, mapy.cz i webtrh.cz tak najdete kritiky, kteří se vyjadřují k častým výpadkům i horšímu jednání pracovníků. Další ale zase naopak vyzdvihují skvělou rychlost internetu, stabilní připojení a uvádí, že služby ještě předčily jejich očekávání. 

4) Nej.cz recenze

Internetové připojení na více než 100 místech

Kdy zvažovat Nej.cz?

Chcete si vybírat s velkého množství balíčků, abyste tarif co nejvíce přizpůsobili svým potřebám? Nej.cz by vám mohlo sednout. 

Pokud ale máte například mobilní tarif u O2 nebo Vodafone, podívejte se i na nabídku těchto operátorů, mohli byste dosáhnout na zajímavé slevy.  

Proč jsem vybrala Nej.cz?

Protože virtuální operátor Nej.cz uspokojí potřeby méně až středně náročných uživatelů, kterým nabízí neomezené připojení třech různých rychlostí:

 • xDSL 20: až 20 Mb/s (stahování): 419 Kč/měsíc.
 • xDSL 50: až 20 Mb/s (stahování): 449 Kč/měsíc.
 • xDSL 100: až 100 Mb/s (stahování): 549 Kč/měsíc.
 • xDSL 250: až 250 Mb/s (stahování): 649 Kč/měsíc.
 • xDSL 1 000: až 1 000 Mb/s (stahování): 749 Kč/měsíc.

Připojení je možné na více než 100 místech po celé České republice, dostupnost pokrytí zjistíte z webu poskytovatele. Cenu lze zlevnit pořízením balíčků služeb, například za internet xDSL 250 + NejTV zaplatíte 879 Kč (úspora 69 Kč oproti nákupu zvlášť). Internet můžete mít jak se závazkem, tak i bez něj. V případě objednávky bez závazku je však nutné počítat s výrazně vyššími poplatky za instalaci zařízení.

Uživatelské recenze Nej.cz

I v případě Nej.cz se při procházení hodnocení setkáte se stále stejnou písničkou. Řada lidí na firmy.cz, Googlu i rychlost.cz nešetří kritikou, která padá jak na hlavu zaměstnanců společnosti, tak především častým výpadkům. Další pak uvádějí, že společnost příliš nejde s dobou po technické stránce. Ovšem stejně tak se najdou i hlasy zcela opačné, kdy jsou lidé s Nej.cz dlouhodobě spokojeni, chválí si ochotu pracovníků řešit problémy a internet označují za spolehlivý.

5) Telly recenze

Virtuální operátor s širokým pokrytím a možností slev na další služby

Kdy zvažovat Telly?

Hledáte poskytovatele, který nabízí jak optický, tak DSL internet? Je to Telly.

Za nejvyšší rychlosti si tu ale trochu připlatíte, pokud hledáte výhodnější variantu, podívejte se třeba k Nej.cz.

Proč jsem vybrala Telly?

Protože virtuální operátor Telly nabízí svým zákazníkům 4 různé rychlosti neomezeného DSL internetu a 4 rychlosti optického internetu, které jsou dostupné pro 3,8 milionu domácností po celé České republice.

 • DSL 20: až 20/2 Mb/s (stahování/nahrávání): 400 Kč.
 • DSL 50: až 50/5 Mb/s (stahování/nahrávání): 450 Kč.
 • DSL 100: až 100/10 Mb/s (stahování/nahrávání): 550 Kč.
 • DSL 250: až 250/25 Mb/s (stahování/nahrávání): 600 Kč.

OPTIK 100: až 100/10 Mb/s (stahování/nahrávání): 550 Kč/měsíc.
OPTIK 250: až 250/25 Mb/s (stahování/nahrávání): 650 Kč/měsíc.
OPTIK 500: až 500/50 Mb/s (stahování/nahrávání): 750 Kč/měsíc.
OPTIK 1000: až 1000/100 Mb/s (stahování/nahrávání): 900 Kč/měsíc.

Zkombinujete-li internet, televizi a volání, můžete měsíčně ušetřit až 200 Kč. Jednotlivé služby si můžete sami jednoduše nakonfigurovat na webu poskytovatele.

Uživatelské recenze Telly

Ve srovnání s dalšími poskytovateli jsem na internet Telly našla recenzí hodně málo. Ty na firmy.cz nebo Google navíc společnost nestaví zrovna do skvělého světla, což ale, jak jsem uvedla i u recenzí výše, není ničím neobvyklým. Lidé kritizují časté výpadky a také horší komunikaci a přehlednost aplikace, kdy se některým nedaří objednané služby zrušit. Najdou se ale i tací, kdo výpadky nepociťují, chválí rychlost připojení i zákaznickou podporu. Vždy tak záleží na individuálních zkušenostech.  

6) T-Mobile recenze

Internet přes VDSL nebo optické připojení od stabilní společnosti

Proč jsem vybrala T-Mobile?

Společnost s dlouholetou tradicí patřící do skupiny velkých a stabilních operátorů nabízí internet na doma přes VDSL nebo optické připojení. DSL připojení je možné u 90 % domácností a T-Mobile u něj jako jediný nabízí modem se záložním LTE internetem.

Pevný internet VDSL:

 • M: 50/5 Mbit/s (stahování/nahrávání): 499 Kč/měsíc + 70 Kč/měsíc pronájem modemu.
 • L: 100/20 Mbit/s (stahování/nahrávání): 599 Kč/měsíc + 70 Kč/měsíc pronájem modemu.
 • XL: 250/25 Mbit/s (stahování/nahrávání): 799 Kč/měsíc + 70 Kč/měsíc pronájem modemu.
 • XXL: 1 000/100 Mbit/s (stahování/nahrávání): 799 Kč/měsíc + 70 Kč/měsíc pronájem modemu.

Optika:

 • S: 250/250 Mbit/s (stahování/nahrávání): 799 Kč/měsíc + 50 Kč/měsíc pronájem modemu.
 • M: 500/500 Mbit/s (stahování/nahrávání): 799 Kč/měsíc + 50 Kč/měsíc pronájem modemu.
 • L: 1 000/500 Mbit/s (stahování/nahrávání): 799 Kč/měsíc + 50 Kč/měsíc pronájem modemu.

Pokud byste chtěli mobilní připojení pro notebook nebo tablet, můžete ho mít od 450 Kč za 10 GB dat.

7) INTV recenze

Satelitní internet jako alternativní řešení

Proč jsem vybrala INTV?

Satelitní internet jako alternativní řešení

INTV se již od roku 1991 specializuje na satelitní technologie. Co se internetu pro domácnosti týče, nabízí 4 varianty připojení přes satelit:

 • UL_SAT 10: maximálně 10/3 Mbit/s (stahování/nahrávání), prioritní data 15 GB,
  556 Kč/měsíc.
 • UL_SAT 20: maximálně 20/3 Mbit/s (stahování/nahrávání), prioritní data 25 GB,
  798 Kč/měsíc.
 • UL_SAT 30: maximálně 30/6 Mbit/s (stahování/nahrávání), prioritní data 50 GB,
  1 475 Kč/měsíc.
 • UL_SAT 50: maximálně 50/6 Mbit/s (stahování/nahrávání), prioritní data 100 GB,
  2 299 Kč/měsíc.

Prioritní data se přenášejí maximální rychlostí. Po jejich vyčerpání se v případě přetížení může rychlost snížit.
Vzhledem k výši měsíčních plateb, ceně vybavení nutného pro provoz a nízké rychlosti a riziku jejího kolísání po vyčerpání limitu prioritních dat, je satelitní internet alternativou v případech, kdy není možné zavést některé ze standardních řešení.

PĚT tipů, jak vybrat poskytovatele internetu

Ještě jse se nerozhodli? Zaměřte se na tyto parametry.

1) Způsob připojení

První krok výběru – zjištění, jaké technologie jsou u vás dostupné a jaká je jejich cena. Nejlepší a nejrychlejší je připojení pomocí optických kabelů, které však není dostupné všude. Dalšími variantami jsou ADSL/VDSL nebo Wi-Fi připojení, která mohou být také velice výkonná. Nejméně vhodné je mobilní připojení.


2) Na rychlosti záleží

Jak jsem již zmínila v úvodu, rychlost je velice důležitá, zvláště pokud jste rodina a internet využíváte opravdu naplno. V takových případech je nejlepší sáhnout po maximální možné rychlosti, díky čemuž se nebudete navzájem omezovat.


3) Využijte internetové srovnávače

Porovnávat pouze ceny by byla chyba – mohli byste tak skončit s připojením rychlostí, která by vám byla maximálně pro zlost. Při porovnání je tak nutné zohlednit i rychlost nebo poplatky, které se pojí s pronájmem modemu, případně limity (především u mobilního připojení). Se srovnáním produktů pomohou kalkulačky a porovnávače, například Ušetřeno.cz, Porovnej24.cz nebo Porovnejsito.cz.


4) Využitím balíčků služeb jednoho poskytovatele můžete ušetřit

Mobilní telefon určitě máte a televizi nejspíš také. Kolik za ně platíte a jaké poskytovatele služeb využíváte? Mít více produktů od různých společností může být ekonomicky nevýhodné – narozdíl od balíčků služeb, se kterými lze za rok ušetřit poměrně slušné částky. Jako první se tedy podívejte na nabídky společností, jejichž produkty už používáte.


5) Pozor na skryté poplatky

S levnými nabídkami se pojí častý problém – předražený modem, vysoké poplatky za instalaci nebo za předčasné vypovězení smlouvy. I když tedy v tomto okamžiku přemýšlíte spíše o objednávce, nikoli o ukončení služeb, seznamte se vždy s kompletním ceníkem služeb.

Shrnutí: Podle čeho vybrat nejlepšího poskytovatele internetu? 

✅ Nabízí poskytovatel pro vás vhodné technické řešení?ano
✅ Je pro vás dostatečná rychlost připojení?ano
✅ Seznámili jste se s poplatky za doplňkové služby?ano
✅ Podívali jste se, zda nemůžete ušetřit kombinací internetu a dalších služeb?ano

Často kladené otázky

V závislosti na typu připojení a způsobu používání budete potřebovat router, modem a kabely. Všechny potřebné věci vám zajistí poskytovatel vašeho připojení, často i na splátky, někdy však může být takové vybavení dražší. Nákupem vlastních zařízení lze ušetřit, je však nutné se zorientovat v nabídce, parametrech a technologiích, což může být pro laika komplikovanější.

Záleží na poskytovateli a podmínkách vašeho připojení. Standardem všech poskytovatelů je dnes neomezené připojení, mohou ale existovat výjimky a proto je dobré se předem seznámit se všemi skutečnostmi smlouvy.

Kromě samotné platby za připojení platíte také pronájem/splátky modemu. Cena závisí na ceně zařízení, které vám poskytovatel dal, nebo na délce vaší smlouvy. Některé společnosti mohou účtovat také poplatky za připojení.

Máte-li pevné připojení, po objednávce k vám přijede technik, který vše zapojí, nastaví a zprovozní – vy se nemusíte o nic starat.

V případě připojení přes Wi-Fi dostanete modem, který si zvládnete zprovoznit sami, případně, pokud není ve vaší blízkosti vysílač, vám poskytovatel nejprve na střechu či fasádu namontuje přijímač, který propojí s modemem a provede potřebná nastavení.

Mobilní připojení zvládnete bez problémů sami: vložením SIM karty do malého USB, které se používá stejně jako jakékoliv jiné USB zařízení, nebo speciálního Wi-Fi modemu, případně aktivováním funkce „Osobní hotspot“ v nastavení vašeho mobilního telefonu.

Shrnutí: Jak vybrat poskytovatele internetu

 • Prvním krokem výběru by mělo být zjištění, jaké technologie jsou u vás dostupné a jaká je jejich cena. Nejlepší a nejrychlejší je připojení pomocí optických kabelů, které však není dostupné všude. Dalšími variantami jsou ADSL/VDSL, která mohou být také velice výkonná. Nejméně vhodné je připojení mobilní. Na webu poskytovatele si pak ověřte, zda jsou jeho služby dostupné na vaší adrese. Dalším bodem, který by vás měl enormně zajímat, je rychlost. Zvlášť pokud jste rodina a internet využíváte opravdu naplno. V takových případech je nejlepší sáhnout po maximální možné rychlosti, díky čemuž se nebudete navzájem omezovat. 
 • Pochopitelně se budete pídit také po ceně. Tady se ale vyplatí být obezřetný. S levnými nabídkami se totiž pojí častý problém – předražený modem, vysoké poplatky za instalaci nebo za předčasné vypovězení smlouvy. I když tedy v tomto okamžiku přemýšlíte spíše o objednávce, nikoli o ukončení služeb, seznamte se vždy s kompletním ceníkem. 
 • Pokud chcete ušetřit, zvažte využití balíčků v kombinaci s dalšími službami, jako je televize nebo mobilní tarif. A v neposlední řadě se dívejte i na recenze zákazníků. Je dobré brát je s rezervou, ale pokud se některá výtka, například na časté výpadky, bude opakovat, nejspíš to náhoda nebude.
4.7/5 - (19 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak tvoříme obsah? Garant článku: Daniel Hanuš – nadšenec do zjednodušování světa tarifů

Podobné články

Napsat komentář