7 nejlepších virtuálních operátorů 2024 - seznam, srovnání, recenze


Výběr redakce

Sestavení tarifu na míru a výpovědní lhůta jeden měsíc


Široký výběr tarifů

Přehledná a srozumitelná nabídka s možností slev na další služby


Výhodné balíčky

Široká nabídka tarifů bez závazků



Oblíbená volba

Jednoduché nakupování balíčků dle potřeby

Virtuální Operátoři

Od doby, kdy skončil monopol telekomunikačních gigantů, začali na trh proudit menší virtuální operátoři, jichž je dnes kolem 70. Ačkoli trh z většiny stále ovládají tradiční poskytovatelé mobilních služeb, těm virtuálním nelze upřít zásluhu v podobě snížení cen volání, SMS a dat u tarifů i předplacených karet. Kdo je virtuální operátor, jaké jsou jeho výhody a nevýhody a jací virtuální operátoři jsou nejlepší?

Virtuální operátor nabízí, stejně jako operátor klasický, datové a telekomunikační služby. Na rozdíl od něj však nemá svoji vlastní telekomunikační síť ani volné rádiové frekvence. Proto, aby mohl virtuální operátor nabízet své produkty, musí mít smlouvu s klasickým operátorem (02, Vodafone, T-Mobile), od kterého nakupuje služby a využívá jeho síť.

Jelikož virtuální operátor nakupuje ve velkém objemu, dokáže získat slevy na volání, SMS a data, díky čemuž umí koncovému zákazníkovi nabídnout tyto služby za zvýhodněnou cenu.

Jak už jsme zmínili výše, je nabídka virtuálních operátorů obvykle levnější. Často je také srozumitelnější a orientace v ní jednodušší, protože tarifů, služeb a jejich balíčků se nabízí menší množství. Ve snaze zalíbit se zákazníkům mohou virtuální operátoři také nabízet krátké výpovědní lhůty neb tarify zcela bez závazků.

Za nízké ceny však nelze očekávat všechny služby a tak nevýhodou virtuálního operátora může být omezenější nabídka, absence kamenné pobočky nebo online zákaznické podpory, případně vyšší ceny doplňkových či nadstandardních služeb.

Služby virtuálních operátorů jsou oblíbené u seniorů, studentů nebo menších dětí, zalíbení v nich ale může najít každý, kdo hledá jasné a nekomplikované volání, SMS a data za příznivou cenu.

Sestavení tarifu na míru a výpovědní lhůta jeden měsíc

GoMobil, jež na trhu funguje od 1.6.2013 a pro své služby využívá síť T-Mobile, nabízí předplacené karty, tarify a internetovou televizi.

U předplacené karty získáte za dobití 300 Kč dalších 300 Kč jako bonus. Volání do všech sítí vás tak vyjde na 0,95 Kč za minutu, SMS do všech sítí na 0,95 Kč a za 1 MB dat zaplatíte 0,50 Kč.

Nejméně nároční zákazníci mohou mít základní tarif s 20 minutami volání za 50 Kč. Ostatní tarify začínají na částce 199 Kč měsíčně, za kterou dostanete 1 GB dat a 50 minut volání do všech sítí, SMS v balíčku nejsou. Množství dat u balíčků není pevně dané a můžete si ho navolit dle potřeby, u některých tarifů lze získat až 21 GB dat. Například pokud příliš nevoláte ani neposíláte SMS, můžete si zvolit tarif Ringo 100, za který zaplatíte měsíčně 674 Kč, za něž dostanete 21 GB dat, 60 minut volání a 40 SMS. Chcete-li k 21 GB dat neomezené volání a 100 SMS, zaplatíte 884 Kč měsíčně.

U GoMobil se však nemusíte spoléhat na balíčky od operátora, ale můžete si nastavit svůj vlastní, na míru vašim potřebám. A kdyby vám náhodou nevyhovoval, můžete ho po měsíci změnit. Pokud byste nebyli spokojeni vůbec, je možné smlouvu po měsíci vypovědět.

VÝHODY

NEVÝHODY

Přehledná a srozumitelná nabídka s možností slev na další služby

Lama Mobil, patřící pod společnost Telly koncernu Lama Group, začala na českém trhu působit již v roce 2006 jako poskytovatel internetové televize, později přidala energetické a telekomunikační služby.

Telekomunikační služby Lama Mobil jsou provozované na sítích Vodafone a líbit se budou především těm, kteří hledají jasně srozumitelnou nabídku a ceník, ve kterém se lehce zorientují. V nabídce jsou tarify:

  • Malá Lama, 249 Kč/měsíc: 150 minut do všech sítí, neomezené volání v síti Lama, 50 SMS do všech sítí, 1 GB dat.
  • Střední Lama, 549 Kč/měsíc: 200 minut do všech sítí, 50 SMS do všech sítí, 5 GB dat.
  • Velká Lama, 649 Kč/měsíc: 100 minut do všech sítí, 10 GB dat.
  • Upovídaná Lama, 499 Kč/měsíc: Neomezené volání do všech sítí, neomezené SMS do všech sítí, 3 GB dat.

Všechny ceny jsou uvedené včetně DPH a platí při uzavření smlouvy na 24 měsíců. Pokud byste se nechtěli vázat, můžete mít tarif i bez smlouvy – za o 100 Kč vyšší měsíční platbu. Budete-li mít tarif se smlouvou, můžete k Lama Mobil získat levnější televizi od Telly nebo plyn a elektřinu od Lama Energy.

VÝHODY

NEVÝHODY

Široká nabídka tarifů bez závazků

Virtuální operátor NejMobil provozuje své služby prostřednictvím sítě T-Mobile a nabízí celkem 11 tarifů, ze kterých si vybere jak uživatel s minimálními nároky, tak vášnivý surfař. Pro představu vybíráme 5 z nich:

  • NejSURF1, 99 Kč/měsíc: Neomezené volání ve vlastní síti, 1 GB dat, volání 2,30 Kč/minuta, SMS za 1,50 Kč. Vyplatí se především občasným uživatelům internetu, jejichž rodina a přátelé mají stejného operátora.
  • NejMobil 250, 239 Kč/měsíc: Neomezené volání ve vlastní síti, 250 minut do všech sítí, 0 volných SMS (cena za SMS 1,50 Kč), 1,5 GB. Vyplatí se těm, kteří raději volají, SMS nepoužívají a na internet se podívají občas.
  • NejMobil 500, 389 Kč/měsíc: Neomezené volání ve vlastní síti, 500 minut do všech sítí, 50 volných SMS (SMS nad limit 0,80 Kč), 4 GB. Vyplatí se středně náročným uživatelům, kteří často volají, aktivně používají sociální sítě, občas uskuteční videohovor nebo se podívají na krátké video na Youtube.
  • NejFREEE 8, 869 Kč/měsíc: Neomezené volání a SMS do všech sítí, 8 GB. Ideální pro pokročilejší uživatele internetu, například aktivní tvůrce stories na Instagramu, občasné sledování Youtube, videohovory apod.
  • NejFREEE 50, 1 049 Kč/měsíc: Neomezené volání a SMS do všech sítí, 50 GB. Ideální pro všechny, kteří se při používání telefonu nechtějí nijak omezovat.

Všechny tarify lze nakoupit bez závazku, při objednávce však zaplatíte vratný depozit ve výši 2 měsíčních plateb. Novou SIM si můžete nechat za 100 Kč zaslat poštou nebo vyzvednout na pobočce.

Od roku 2022 se Nej Mobil chystá zavést používání virtuální (eSIM) karty, která je alternativou ke klasickým plastovým SIM.

VÝHODY

NEVÝHODY

Jednoduché nakupování balíčků dle potřeby

Blesk Mobil zná nejspíš každý. Virtuální operátor zaštítěný vydavatelstvím Ringier Axel Springer CZ provozuje své služby na síti O2 a patří mezi nejpopulárnější alternativní poskytovatele telekomunikačních služeb.

Princip je jednoduchý: koupíte si SIM kartu, nabijete peníze (kredit) a z těch se vám pak strhává cena za jednotlivé služby po jednotkách nebo si můžete koupit některý z balíčků – zasláním SMS nebo v samoobsluze. V nabídce je například balíček Top, se kterým za 399 Kč získáte 4 GB dat a 400 jednotek (1 jednotka = 1 minuta hovoru nebo 1 SMS) na 30 dní, Klasik, který nabízí 1 GB dat a 300 volných jednotek na 30 dní za 249 Kč nebo Výhodných 200 za 200 Kč, za které získáte 200 jednotek na 30 dní. Dále pak balíčky zvýhodněného volání na týden, na 3 oblíbená čísla nebo 50 minut za 50 Kč. Co se dat týče, můžete zakoupit 1 (129 Kč), 2 (199 Kč), 4 (299 Kč), 8 (399 Kč) nebo 20 GB (599 Kč) na měsíc.

Výhodou Blesk Mobil je absence smlouvy a nakupování služeb dle toho, co opravdu potřebujete a využijete. Neplatíte služby, které nepoužíváte. Na druhou stranu, pokud jste náročnější uživatel, který spotřebuje velký objem dat a zároveň hodně volá, kupování samostatných balíčků pro vás nebude příliš výhodné a vyplatí se sáhnout spíše po tarifu.

VÝHODY

NEVÝHODY

Srozumitelné tarify, snadné placení na terminálech Sazky a možnost vyhrát jackpot

Sazka Mobil patří známému hernímu gigantu Sazka a nabízí předplacenou kartu nebo 4 tarify.

U tarifů máte na výběr od základního za 99 Kč, který obsahuje 500 MB dat, volání a SMS za 1 Kč (žádné volné minuty ani SMS) a MMS za 5 Kč, až po finančně celkem zajímavý za 499 Kč měsíčně, který má v balíčku slušných 5 GB dat a 1 000 minut volání. Při objednávce tarifu se nemusíte zavazovat žádnou dlouhodobou smlouvu, zaplatíte ale zálohu 400 Kč, která se vám vrátí ve třetím vyúčtování.

Velkou výhodou Sazka Mobil je využívání vlastních terminálů, kterých má po celé České republice 7 000. Dobíjení předplacené karty nebo platba vyúčtování je tak velice jednoduché a snadno dostupné. A jelikož je Sazka herní společnost, mnohé může potěšit i fakt, že při každém dobíjení či placení vyúčtování je možné se zařadit do soutěže o měsíční jackpot ve výši 250 000 Kč. Kromě toho nabízí Sazka Mobil odměny za dobití nebo za doporučení.

VÝHODY

NEVÝHODY

Individuální sestavení tarifu na míru vašim potřebám

Czech Mobile, fungující na síti Vodafone, nenabízí žádné pevně dané tarify – balíček si sestavíte sami dle vlastní potřeby. Například, pokud potřebujete uskutečnit pouze pár krátkých hovorů měsíčně, vyberete si balíček 20 volných minut za 59 Kč na měsíc. Jste-li vášniví surfaři aktivně používající mobilní aplikace včetně videohovorů, navolíte si 10 GB dat a 20 minut hovorů, za což zaplatíte 758 Kč měsíčně. Při objednávce tarifu se nezavazujete k žádným dlouhodobým smlouvám, zaplatíte pouze vratnou zálohu ve výši ceny tarifu na měsíc. Depozit dostanete zpět po 3 řádně zaplacených fakturách.

Systém individuální volby volných minut, SMS a objemu dat je výhodný pro ty, kteří nechtějí platit za služby, které využívají málo nebo vůbec. Na druhou stranu je nutné říci, že cena služeb je vyšší než u jiných virtuálních operátorů. Pokud například chcete 10 GB dat, můžete je u Lama Mobil mít za 649 Kč měsíčně a k tomu navíc 100 minut volání.

VÝHODY

NEVÝHODY

Tři na volání zaměřené tarify bez závazků

Malý třinecký operátor funguje na síti O2 a nabízí 3 základní tarifní balíčky, ke kterým lze dále přikoupit balíčky datové. Tarifní balíčky jsou:

  • Start, 49 Kč/měsíc: SMS a volání v síti operátora zdarma, mimo síť volání 1,90 Kč/minuta, SMS 1,20 Kč.
  • Optimal, 199 Kč/měsíc: SMS a volání v síti operátora zdarma, 100 volných minut a 50 SMS do všech sítí, 50 MB dat.
  • Maxi 499 Kč/měsíc: SMS a volání v síti operátora zdarma, 1000 volných minut a 100 SMS do všech sítí, 500 MB dat

Volání nad limit stojí 1,90 Kč/minuta, SMS 1,20 Kč. Data lze dokoupit o objemu 500 MB (100 Kč), 1,5 GB (200 Kč), 3 GB (300 Kč) a 5 GB (449 Kč). Smlouva se uzavírá na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou 30 dní.

Nabídka je velice jednoduchá a vyhoví nenáročným zákazníkům, kteří hledají srozumitelný tarif, ve kterém se snadno vyznají. Nevýhodou užší nabídky jsou, v porovnání s jinými virtuálními operátory, vyšší ceny.

VÝHODY

NEVÝHODY

PĚT tipů, na co si dávat pozor u virtuálních operátorů

1) Smlouva versus předplacená karta

Ceny za volání, SMS a data se u předplacených karet uvádějí a účtují za jednotky, takže se zdají velice nízké. U předplacené karty navíc nejste vázáni smlouvou ani neplatíte zálohy. Pokud však nejste pouze rekreační uživatel, vyplatí se vám většinou spíše tarif, tím spíše, že virtuální operátoři nabízejí tarify, které si můžete nakonfigurovat sami dle vašich potřeb a obvykle vás ani nezavazují k dlouhým smlouvám.


2) Výpovědní lhůta a detaily smlouvy

I když virtuální operátoři obvykle nevyžadují dlouhé závazky, u některých se můžete setkat s nutností zaplacení zálohy, která se vrací po určitém počtu včas zaplacených faktur. Nespoléhejte se tedy na informace typu „bez smluv“ nebo „bez závazku“ a vždy si pečlivě prostudujte smlouvu – celou, nikoli pouze výpovědní lhůtu.


3) Ceny služeb nad rámec limitů

Telekomunikační a datové služby jsou u virtuálních operátorů cenově velice lákavé, kámen úrazu však může nastat v případě, kdy přečerpáte limity svého tarifu. Zde se můžete setkat velice nepříjemných překvapení, proto se vždy důkladně seznamte s ceníkem.


4) Porovnejte všechny nabídky

S výše uvedeným souvisí i porovnání nabídek – každý máme jiné potřeby a co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Při výběru tedy porovnejte více operátorů včetně těch tradičních. Ke srovnání lze na internetu nalézt kalkulačky a porovnávače.


5) Jak se nenechat ošidit při změně tarifu

Své telefonní číslo dnes necháváme na spoustě místech a tak se může stát, že vás jednoho dne někdo kontaktuje s nabídkou výhodného tarifu. Na tom samo o sobě není nic špatného a nemusí se jednat o podvodnou firmu. I tak byste ale žádné nabídky neměli odsouhlasovat po telefonu a už vůbec ne sdělovat někomu neznámému číslo vaší platební karty nebo kódy z SMS zpráv. Vždy požádejte o čas na prostudování podmínek. Objeví-li se někdo s výhodnou nabídkou přímo u vašich dveří, nepouštějte ho k sobě domů.

Chcete-li si ověřit identitu operátora, můžete se obrátit na Asociaci poskytovatelů mobilních služeb (APMS), která pravidelně zveřejňuje seznam virtuálních operátorů.

Často kladené otázky

Změna operátora a zachování stávajícího čísla je rychlý a jednoduchý proces, který trvá 2 – 5 pracovních dnů. Budete k němu potřebovat Ověřovací kód účastníka (OKU, 14 místný číselný kód), který jste dostali při uzavření stávající smlouvy nebo aktivaci tarifu (u smluv uzavřených po 1.4.2020, u starších smluv je nutné si o kód zažádat – operátor má povinnost vám ho sdělit), a vaše telefonní číslo. Oba údaje dáte vašemu novému operátorovi a ten za vás zařídí výpověď původní smlouvy a přenos telefonního čísla.

Máte-li u předchozího operátora dluhy, může po vás být před výpovědí smlouvy a přenosu čísla požadováno jejich uhrazení.

Stejně tak pokud jste se zavázali smlouvou na určitou dobu, může vám operátor při předčasném vypovězení vypočítat penále, případně, pokud byl ke smlouvě telefon, tak i jeho doplacení.

Operátoři již několik let nesmí blokovat telefony na použití SIM karet od jiných poskytovatelů mobilních služeb. Nová SIM karta vám tedy bude fungovat i v telefonu, který jste si koupili od původního operátora. Počítat musíte pouze s tím, že pokud jste telefon ještě nedoplatili, budete tak muset učinit.

V první řadě neprodleně kontaktujte operátora a požádejte o zablokování SIM – zabráníte tak zneužití svého čísla. Operátor vám pak dá, obvykle zdarma, SIM kartu novou, se stejným telefonním číslem a tarifem. Jedná-li se o krádež, nahlašte ji na policii, která může ukradený telefon zablokovat. K tomu je nutné znát IMEI (výrobní číslo) telefonu, záruční list nebo doklad o nákupu a průkaz totožnosti.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak tvoříme obsah? Garant článku: Daniel Hanuš – nadšenec do zjednodušování světa tarifů

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (18 votes)